Çin’deki Microsoft ofisleri, Çin hükümetinin gazabına uğradı!

Yasakların hüküm sürdüğü ülkelerden birisi olan Çin’de, Microsoft’a karşı alınan tutum her zaman sert olmuştur. Fakat bu sefer işler biraz daha ciddiye binmişe benziyor zira Microsoft sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, bir takım Çinli görevliler firmanın farklı ofislerine ani baskınlar yapmış durumda.

Haber, Çin hükümetinin yeni bilgisayarlarda Windows 8 kullanılmasının yasaklamasından iki ay sonra meydana gelmiş oldu. Bir internet sitesinden yayınlanan habere göreyse, Çin Sanayi ve Ticaret İdaresi’ne bağlı görevlilerden oluşan ekipler, aynı adan en az dört adet Microsoft ofisini ziyaret ettiler. Olaylar karşısındaysa Microsoft’tan şu şekilde bir açıklama geldi; “Firma olarak, yeniliğe açık, güvenliği ön planda tutan, en son teknoloji ürünleri son kullanıcıya ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Gerektiği taktirde, Çin hükümetinin sorduğu sorulara severek cevap veririz.”

Microsoft uzun süredir, Amerika ve Çin’in birbirlerine yaptıkları casus suçlamalarının arasında kalmıştı. Her iki ülke de birbirlerini, teknolojik ürün ve yazılımlar aracılığıyla askeri gelişmelerini takip ettiğinden dert yanıyordu ve öyle görünüyor ki bu durum bir süre daha devam edecek.

Hakkında Davut GÜLEÇ

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji, kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri, TUİK verileri (29.12.2021)

SabancıDx’den Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) iş birliği ile 100 kadına siber güvenlik ve analitik eğitimiDijital …

Bir cevap yazın