ÇERKEZ DİLİ EĞİTİMİ İSTENDİ

İstanbul Çerkez Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halis Din, Çerkez öğrencilere Düzce Üniversitesi Çerkez Dili ve Edebiyatı programını tercih etmeleri çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, UNESCO’nun yayınladığı ‘Kaybolmak üzere olan diller” kategorisinde yer alan Çerkezce’nin Türkiye‘de üniversitelerde okutulması için düzenlenen kampanyaların ardından Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Çerkez Dili ve Edebiyatı programına yer verdi.

2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzunda ilan edilen ve 2013-ÖSYS sonuçlarına göre en düşük 286 (TS-2) puan ile öğrencilerini alan 20 kişi kontenjanlı program, kayıt yaptıran 17 öğrenciyle eğitim öğretime başladı. İlgi gösterilen bu gelişme dolayısıyla Çerkez kurumları da bazı öğrencilere burs verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çerkez Dernekleri Federasyonu kurucularından İstanbul Çerkez Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Din, 17 Temmuz’a kadar devam edecek üniversite tercihlerinde, Çerkez öğrencilere bu bölümü tercih etmeleri için çağrıda bulundu.

Din, “Kaybolmak üzere olan dilimize sahip çıkan ve zengin dilimizin gelecek kuşaklara aktarılması adına hizmet veren Düzce Üniversitesi yetkililerine Çerkezler olarak çok teşekkür ediyoruz. Çerkezlerin yoğun olarak yaşadığı Kayseri, Samsun, İstanbul, Ankara, Tokat gibi illerdeki üniversitelerde bu bölümlerin açılmasını istiyoruz” dedi.z

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …