ÇANAKKALE ZAFERİ SERGİSİ TIRI KAYSERİ’DE

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Çanakkale Savaşı’ndan kalma harp malzemeleri ile kişisel ve askeri objelerin sergilendiği mobil Çanakkale Müzesi’nin Kayseri’de ziyarete açılması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Vali Düzgün, Çanakkale’yi görme imkânı olmayanlara yönelik “Çanakkale’den Anadolu’ya” Projesi kapsamında Kayseri’ye gelen Mobil Çanakkale Müzesi’nin açılışında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda yüzbinlerce şehit verdiğini söyledi.

1911 – 1912 yıllarında Kuzey Afrika’da, 1912 – 1913 yılında Balkanlar’da, 1914 yılında Sarıkamış’ta yüzbinlerce şehit veren Türk Milleti’nin çok zor durumlara düştüğünü, Türk Milleti’nin dünyadaki hâkimiyetini ve söz hakkını sonlandırmak isteyen Avrupa Devletleri’nin İstanbul’u ele geçirmek amacıyla Çanakkale üzerinden yoğun bir saldırıya başladığını ifade eden Vali Düzgün, “Milletimizin büyük fedakârlıkları, büyük kahramanlıkları sonucu İstanbul’u ele geçirmek isteyenler Allah’a şükür ki amaçlarına ulaşamadılar. O yıllarda Türkiye yüz binlerce gencini kaybetmiş, bütün okumuş, donanımlı gençlerini bu savaşlarda şehit vermişti. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüz de Çanakkale Savaşları sırasında çekilen sıkıntıları, kazanılan zaferlerin acılı hikayesini, Çanakkale’ye gidemeyenler için Çanakkale Müzesi Tırı’nı da Kayseri ilimize gönderdi.” diye konuştu.

Vali Düzgün, Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan sıkıntıların ve çekilen yokluklar içinde elde edilen zaferlerin çok küçük bir numunesinin müzede yansıtılabildiğini belirterek, bütün gençlerin belli bir program dâhilinde Çanakkale ruhunu yerinde yaşamalarını canı gönülden arzu ettiğini dile getirdi.

Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Mehmet Uğurlu da, Çanakkale Savaşı’nın işgal kuvvetlerine karşı Anadolu insanının ve Türk askerinin göğsünü siper ederek kazandığı büyük bir zafer olduğunu belirterek, Çanakkale Destanı’nı tüm gençlerin bilmesinin önemine işaret etti.

Uğurlu, mobil Çanakkale Müzesi etkinliğinin amacının Çanakkale’ye gidemeyen vatandaşların Çanakkale Zaferi sırasında neler yaşandığının görsel olarak anlatmak olduğunu dile getirerek, tüm Kayserilileri müzeyi ziyaret etmeye davet etti.

Konuşmaların ardından Vali Düzgün tarafından ziyarete açılan Çanakkale Müzesi’nde, harp malzemeleri ile kişisel savaş malzemeler ve misket bombaları, havada çarpışan mermiler, Çanakkale’nin zehirli yıldızı olarak tabir edilen topuk mayını gibi 1500 adet askeri malzeme sergileniyor. Müzede ayrıca, Çanakkale’yi anlatan tablolar da bulunuyor.

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan ve 1 hafta süreyle ücretsiz gezilebilecek Çanakkale Müzesi’nin açılışına Vali Düzgün’ün yanı sıra Vali Yardımcıları Erdoğan Aygenç, Yasemin Özata Çetinkaya ve Erkaya Yırık, Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Açılışta, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı da Çanakkale’ye özgü eserler seslendirdi.

ÇANAKKALE MÜZESİ TIRI (5) [640x480] ÇANAKKALE MÜZESİ TIRI (1) [640x480] ÇANAKKALE MÜZESİ TIRI (2) [640x480] ÇANAKKALE MÜZESİ TIRI (3) [640x480] ÇANAKKALE MÜZESİ TIRI (4) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın