Büyükşehir, Kocasinan, Melikgazi, Hacılar, Yahyalı, Talas, Eyüp belediye haberleri (31.12.2021)

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, 2021’DE 7 BİN 230 OLAYA MÜDAHALE ETTİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 16 istasyon, 53 araç ve 286 personel ile birlikte 2021 yılında 7 bin 230 vakaya müdahale etti. Büyükşehir’in kahramanları 2021’de Muğla’nın Milas ve Antalya’nın Manavgat bölgesinde çıkan orman yangınlarına gece, gündüz demeden canları pahasına müdahale ederek, görev yaptılar.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 1 yıl içerisinde 3 bin 512 yangın, 2 bin 867 kurtarma, 744 sıkışmalı trafik kazası ve 107 su baskını olmak üzere toplam 7 bin 230 olaya müdahalede bulundu. Bu olaylarda 610 kişi yaralı kurtarılırken, 77 kişi ise hayatını kaybetti.

YANGINLARA CANLARI PAHASINA MÜDAHALE ETTİLER

Ayrıca Büyükşehir İtfaiyesi, 2021 yılında Türkiye’nin yüreğini yakan orman yangınlarında canlarını hiçe sayarak görev yaptılar. 2 araç, 8 personel ile Antalya ili Manavgat bölgesinde, 5 araç, 15 personel ile Muğla, Fethiye, Seydikemer ve Milas bölgelerinde, 9 araç ve 89 personel ile de Yahyalı’daki orman yangınlarına müdahale eden kahramanlar, tüm ülkenin takdirini kazandı.

Ayrıca Büyükşehir İtfaiyesi, yıl boyunca öğrencilere, kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlara yönelik, yangın farkındalık eğitimleri, hizmet içi eğitimi ve doğal afetlere yönelik tatbikatlar yaptı.

Öte yandan, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatıyla Kayseri Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı’na dünya standartlarındaki malzemeler kazandırıldı. 2021’de itfaiyeye, Drager X-dock 6300 gaz ölçüm cihazı kalibrasyon ve doğrulama cihazı personelin kullanımına sunuldu.

İTFAİYE TÜM CANLARI KURTARMAK İÇİN MÜCADELE EDİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatıyla daha da güçlendirilen Büyükşehir İtfaiye Teşkilatı, 16 istasyon, 53 araç ve 286 personel ile yangın ve diğer olaylara daha etkili ve güvenli bir şekilde müdahale edebilirken, yangın ve doğal afetlerin yanı sıra, tehlikeye düşmüş tüm canlıların canlarını korumak ve kurtarmak için görevini başarıyla sürdürüyor.

İLK LİSANSLI BELEDİYE E SPOR MERKEZİ’NDE BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Talasgücü Belediyespor bünyesinde yeni kurulan ve bir belediye tarafından ilk kez lisanslı bir e spor kulübü olan E Spor Akademi’de ilk adım atılıyor. Geleceğin e spor oyuncularını bulmaya hazırlanan E Spor Akademi’ye başvurular başlıyor.

3 Ocak 2022 tarihinde başlayacak olan E Spor Akademi sporcu başvurularına 14 yaş üzeri olan herkes başvuru yapabilecek. Başvuruların şahsen yapılacağı akademide, oyuncu seçmeleri 10 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen turnuva ile gerçekleştirilecek.

Başvurmak isteyen e spor meraklıları Kiçiköy Mahallesi Atatürk Bulvarı  üzerinde bulunan E Spor Merkezi’ne gelebilir. Ayrıca detaylı bilgi almak isteyenler  0551 978 83 89 numaralı telefonu arayabilir.

KAYMEK’TEN YILIN SON SERGİSİ: “KAYSERİ’M SANAT”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları tarafından hazırlanan, 51 farklı el sanatı ile 78 eserden oluşan Kayseri’m Sanat Sergisi’nin açılışını yaptı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi girişindeki sergi salonunda gerçekleşen açılışa Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Emine Timuçin ile yönetimi, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygül Aykut, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Kaya ve KAYMEK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Öztürk ile çok sayıda davetli katıldı.

KAYMEK tarafından 2.5 ay gibi kısa bir sürede Kayseri kadim medeniyetinin yer aldığı tarihi ve doğal güzellikleri anlatan 51 farklı el sanatı ile 78 eserden oluşan serginin açılışında konuşan Başkan Büyükkılıç, “Maşallah KAYMEK birimimizde etkinlikler bitmiyor. KAYMEK’in çok değerli öğretmen ve öğrencilerinin yeteneklerini görmek onların yaptığı ürünleri burada hakikaten görerek keyif almak, onları da motive etmek amacıyla bir araya geliyoruz. İnşallah bu güzel Cuma gününde, yılın en son gününde 2021 yılının bu zengin etkinlikleri arasında, KAYMEK’in bu faaliyetinin de hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Sergi hakkında Başkan Büyükkılıç ve misafirlere bilgiler veren KAYMEK A.Ş. Müdürü Denizhan Burhan ise “Şehrimizin kadim medeniyetinin yer aldığı tarihi ve doğal güzelliklerini anlatmaya gayret ettiğimiz geleneksel el sanatlarımızla 78 eserle 51 farklı el sanatı kullanarak, toplamda 2,5 aylık bir sürede icra edilen sanat eserlerini sergiliyoruz. Ancak buradaki en önemli mesajımız şudur; sizlerin vasıtasıyla Kayseri’mizin tarihi ve doğal güzelliklerini, kadim medeniyetimizin bizlere bıraktığı izleri tüm dünyaya buradan yansıtmaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Büyükkılıç ile beraberindeki misafirler, sergiyi ilgiyle gezerek, eserler hakkında bilgiler aldılar.

KOCASİNAN, 1 YILDA 7 BİN 552 KG ELEKTRONİK ATIK İLE 500 KG ATIK PİLİ EKONOMİYE KAZANDIRDI

Geri dönüşüm alanında yenilikçi ve örnek belediye olmayı sürdüren Kocasinan Belediyesi, 2021 yılında 7 bin 552 kg elektronik atık ile 500 kg atık pil toplarken, 6 yılda ise toplam 17 bin 552 ton elektronik atık ve 7 bin 230 kg atık pil topladı. Sıfır Atık Projesi’ne yaptığı yatırımlarıyla tam destek veren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, geri dönüşümün doğal kaynakların korunmasında ve ekonomik açıdan önemli olduğunu vurguladı.

Geri dönüşüme belediyenin tüm imkanları seferber eden Kocasinan Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam destek veriyor. Bu doğrultuda okul ve camiler ile ilçe merkezindeki telefonculara atık pil kutusu yerleştiren Kocasinan Belediyesi, uygulamayla elektronik atıkların hem çevreye verebileceği olası zararların önüne geçiyor hem de ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlıyor.

Geri dönüşümle Türkiye ekonomisine katkı sağladıklarını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, yenilikçi ve çevre dostu belediyecilik anlayışıyla projeler ve hizmetler ortaya koyduklarını belirterek, “Doğayı ve çevreyi korumak için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Gelecek nesillerimize daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre bırakmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla atıkların önemli olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmanın şimdiki nesli bilinçlendirerek olacağı bilinciyle okullarda, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz geri dönüşümle ilgili eğitimler veriyor. Bunun yanı sıra geri dönüşüm alanında yarışmalar düzenliyoruz. Bilindiği üzere; ilçenin çeşitli yerlerine ‘Elektronik Atık Toplama Noktaları’ yerleştirdik ve yeni Ambalaj Atığı Toplama Araçlarını ilçemize kazandırdık. Bölgemizin 200 farklı noktasına ‘Kıyafet ve Evsel Tekstil Atık Kutusu’ yerleştirildi. Atık yağların ayrı toplanması için ilçenin 147 farklı noktasına ‘Bitkisel atık yağ toplama kutusu’ konuldu. Geri dönüşümle birlikte tabiatın kirlenmesine engel olunduğu gibi aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor. Bu vesile ile küçük yavrularımıza ve vatandaşlarımıza geri dönüşüme olan katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, daha temiz çevre ve daha yaşanabilir Türkiye için hizmetleri artırarak devam edeceklerini sözlerine ekledi.

BAŞKAN YALÇIN MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Melikgazi Seyyid Burhaneddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı.

Okulun konferans salonunda düzenlenen ve Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Kaya, Okul Müdürü Ramazan Güneş ile öğretmenlerin de katıldığı “Öğretmenim Olur Musun?” programında konuşan Başkan Yalçın, öğrencilerle sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleşti.

Eğitim hayatından belediye başkanlığına kadar geniş bir yelpazede hayatından kesitler aktaran Başkan Yalçın, öğrencilerle tecrübelerini paylaştı ve meslek lisesinde okumanın avantajlarından bahsetti.

BAŞKAN YALÇIN’DAN ÜÇ ÖNEMLİ TAVSİYE

Başkan Yalçın, öğrencilere çeşitli konularda önerilerde de bulunarak kitap okumaya dikkat çekti. Ayrıca bir sanat dalıyla ilgilenmenin, lisanslı olarak bir spor branşıyla uğraşmanın ve en az bir yabancı dil öğrenmenin önemin vurgu yapan Başkan Yalçın, bu üç kuralın kendilerine her zaman kapı açacağını söyledi.

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da cevaplayan Başkan Yalçın’a CNC tezgâhında yapılmış bir portresi hediye edildi.

AKILLI ŞEHRİN, “AKILLI” BÜYÜKŞEHİR’İNDEN YENİ UYGULAMA

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından akıllı şehir projeleri kapsamında yazılımı yapılan, ruhsatlı binaların gösterilmesi ve eklenebilmesini sağlayan ve isteyen ilçe belediyelerinin ücretsiz kullanabileceği projenin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi trafikten sağlığa, kent güvenliğinden estetiğine kadar birçok alanda akıllı şehirciliğe yönelik uygulamaları hayata geçirmeye, yaşamı daha da kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, yazılımı Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan “Harita Tabanlı Kadastro Sorgulama” ve “Harita Tabanlı Mobil Ruhsat” ile İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) projesi kapsamında 16 ilçe belediyesi ile birlikte Büyükşehir Meclis Salonu’nda bilgilendirme ve tanıtım toplantısı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Emre Yaylagül’ün de katıldığı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Fatih Hareket ve Bilgisayar Mühendisi Tuğba Tokat Taşyürek tarafından bilgilendirme yapılan toplantıda, “Harita Tabanlı Kadastro Sorgulama” ve “Harita Tabanlı Mobil Ruhsat Uygulaması” ile birlikte ruhsatlı binaların gösterilmesi ve eklenebilmesini sağlayan web sitesi tanıtımı yapılırken,  isteyen ilçe belediyelerinin ücretsiz kullanımına sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi’nin 11 ilçe belediyesi ile birlikte yaptığı kapı numarası verilmesi taleplerinin “Numarataj Talep” yazılımında yapılan değişiklikler ve eklemeler hakkında bilgiler verilirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) projesi 16 ilçe belediyesinde tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından MAKS’a entegre edilemeyen kapıların çalışması devam ederken, 16 ilçe belediyesine MAKS ile ilgili aşamalar hakkında bilgi aktarıldı.

Bu çalışma ile Felahiye ve Akkışla ilçelerinin tüm kapı numaraları QR kodlu modern kapı numarasına dönüştürülürken, okutulan kodlar sayesinde binaya dair birçok bilgi alınabilecek.

Akıllı telefonla okutulacak QR kod sayesinde adresi, kat adedi, bağımsız bölüm sayısı, UAVT kodu, pafta/ada/parsel bilgileri, parselin alanı, yapı müteahhidi, şantiye şefi, ısıtma sistemi, ortak kullanım alanları, bağımsız bölümlerin adres kodu, yapının taban alanı, afet toplanma yerleri gibi bina ile ilgili tüm bilgilere ulaşılacak.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, MUHTAR TOPLANTILARINI MELİKGAZİ İLE SONLANDIRDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ilçe ziyaretleri kapsamında, ilçe belediye başkanları ve mahalle muhtarlarıyla yılın son değerlendirme toplantısını Melikgazi’de gerçekleştirdi. Başkan Büyükkılıç, “Gönüllerde yer etmek için gece demeden, gündüz demeden 16 ilçe belediye başkanı ile ağabey, kardeş diyaloğu içerisinde sizlere layık olmaya özen gösteriyoruz” dedi.

İlçeleri tek tek ziyaret ederek, ilçe başkanları ve muhtarlarla, yapılan yatırımları değerlendirmeye ve yapılacak hizmetlerle alakalı talepleri yerinde dinlemeye özel  önem veren Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin nüfus bakımından en büyük ilçesi olan Melikgazi’de muhtarlar ile buluştu. Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen yılın son yatırım değerlendirme toplantısında ilçedeki 58 mahalle muhtarın talep ve önerilerini dinledi.

“MAZERET ÜRETMEYİN, HİZMET ÜRETİN. ANA İLKEMİZ BU”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında gerçekleşen toplantıya AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, AK Parti Melikgazi İlçe Başkanı Gökhan Ülke, Genel Sekreter Yardımcıları Bayar Özsoy ve Hamdi Elcuman, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Yücel, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Duran Safrantı, Fen İşleri Daire Başkanı Ali Hasdal ile KASKİ, KCETAŞ, Türk Telekom yetkilileri ve mahalle muhtarları katıldı.  Toplantıda yaptığı konuşmada muhtarlara seslenen ve 2022 yılını tebrik eden Büyükkılıç, yapılacak çalışmaların hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak şunları söyledi:

“Bir yılı daha geride bıraktık. Sağlıklı, huzurlu daha nice yıllara diyerek 2022 yılınızı tebrik ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere olan her zamanki talimatı ile ‘mazeret üretmeyin, hizmet üretin’ ifadeleri ana ilkemiz oldu. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, yine bir ana ilkemiz de bu. Ötekileştirmeyin, ayrıştırmayın, ideolojik olarak yaklaşmayın, hizmet belediyeciliğini esas alın talimatları ile gönüllerde yer etmek için gece demeden, gündüz demeden 16 ilçe belediye başkanı ile bir ağabey-kardeş diyaloğu içerisinde olmaya gayret gösteriyoruz. Tabi ki işin Ankara boyutunu da göz ardı etmeden milletvekillerimizle, bakanlarımızla dayanışma içerisinde bu şehrimize uyum kültürü ile bizi seven, seçen o güveni veren sizlere layık olmaya özen gösteriyoruz.”

“BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR HİZMET VERİYORSUNUZ”

Muhtarların talep ve beklentilerini öğrendiği toplantıda Büyükkılıç, muhtarların çok önemli bir hizmeti vermekte olduklarının altını çizerek, “Sizler bizim mahallerimizdeki adeta sesimizsiniz. Eksiklerimizi bizlere ileten dostlarımızsınız. Bu açıdan da sizlere ayrıca teşekkür ediyoruz. Siz birebir o mahallelerde bulunan canlarımız olarak bizim için çok önemli bir hizmeti vermekte olduğunuzun biz farkındayız. Bu anlayış içerisinde çalışmalarımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Toplantıda konuşan ve muhtarları sinir ucu olarak niteleyen AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ise, “Bu buluşmalar değerlendirmeler son derece önemli. Muhtarlarımız adeta sinir uçları, seçilmiş sinir uçları. İhtiyaçlar anlamında da belediye başkanlarımızın elbette her şeyden bilgisi var ama muhtarlarımızla olan bu irtibat son derece önemli. Planlanması, programlanması anlamında yapılacak işler, taleplerin dile getirilmesi anlamında son derece önemli” şeklinde konuştu.

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibiyle birlikte 58 mahallemiz ve muhtarlarımızla ilgili inşallah toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza, milletvekilimize, ilçe başkanımıza ve muhtarlarımıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

AK Parti Melikgazi İlçe Başkanı Gökhan Ülke de, mahallelerle ile ilgili her sorunla ilgilenildiğini ifade ederek, emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Gülük Sosyal Tesisi’nin Temeli Atıldı

Melikgazi Belediyesi, 2021 yılının son gününde, Gülük Mahallesinde hayata geçireceği, Melikgazi’ye değer katacak “Gülük Sosyal Tesisi Temel Atma Töreni”ni gerçekleştirdi.

Sosyal tesisin içinde Akıl Küpü Çalışma İstasyonu, MELMEK Atölyeleri, fitness salonu ile toplumun birçok kesimine hitap edecek.

Temel atma törenine AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız, İsmail Emrah Karayel,  İsmail Tamer,  Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak, AK Parti Melikgazi İlçe Başkanı Gökhan Ülke, Kayserispor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş ve davetliler katıldı.

Gülük Mahallesinde ihtiyaç olan nitelikli bir sosyal tesisi hayata geçirdiklerini söyleyen Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Melikgazi olarak yılın son temel atması bu. Dolayısıyla 2021’i yatırımlarla geçirdik. Yılın 365’inci günü yine yeni yatırım ile bir aradayız. İnşallah 2022 yılını bu yatırımlarımızın hizmete açılışları ile geçireceğiz. Şehirlerin ruhu olursa o şehirde yaşayanlar çok mutlu olur. Şehri imar ederken orda yaşayan gençlerimizi de düşünüyoruz. Sağlam nesiller için alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapmamız gerekiyor. Burada güzel bir sosyal tesisin temelini atıyoruz. Burada emeklilerimiz için bir tesis, bayanlarımız için bir spor salonu ve MELMEK eğitim merkezlerimiz olacak.  Gençlerimizin ders çalışması için içerisinde bir de akıl küpü kütüphanemiz olacak. Ayrıca bayanlar spora ve eğitime gelirken çocuklarına da hizmet verecek olan bir de kreş olacak içinde. Bu çok özellikle sosyal tesisimizi Gülük Mahallemize ve çevresine kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Burada büyük bir ihtiyaç vardı. 2021 yılını sonlandırıyoruz ama yatırımlarımız artarak devam edecek. Rabbim birlik içinde ülkemize hizmet etmeyi nasip etsin. Kayserimiz hizmette en üst sıralarda yer alıyor.” dedi.

Güzel bir amaca hizmet edecek olan tesisin hayırlı olmasını dileyen AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’da  “Kayseri’de maşallah her cuma bir temel atma programımız oluyor. Eğitimle alakalı konularda gençlerimize yönelik hizmetlerin yapılması çok önemli. Burası Kayseri gençliğini kötü alışkanlıklardan kurtaracak, boş vakitlerini değerlendirecekleri harika bir yer. Hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” dedi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ise, “Bu güzel tesisimizin Gülük Mahallemize ve Kayserimize hayırlı olmasını dilerim. Senenin son gününde bile, çalışan gayret eden belediye başkanlarımız olduğu için şükrediyorum. Bu kapsamda Mustafa Başkanımıza çok teşekkür ederim. Belediye başkanlarımız dertlenerek hizmet yapmanın peşindeler. Allah herkesten razı olsun.” diye konuştu.

BAŞKAN ÖZTÜRK’E CUMHUR İTTİFAKI ORTAĞINDAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ

MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak, il yönetim kurulu üyeleri, Yahyalı ilçe Başkanı Nebi Akkuş, ilçe yönetim kurulu üyeleri Belediye Başkanımız Esat Öztürk’e ziyarette bulundular.

Ziyarette AK Parti Yahyalı İlçe Başkanı Esat Türkmenoğlu da yer aldı. Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, Cumhur İttifakı ortağı MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak ‘’İlçemiz Yahyalı da olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.Belediye Başkanımız Esat Öztürk’e Yahyalı Belediyesinin yaptığı çalışmalar için teşekkür ediyorum. İlçe Başkanlarıma Belediye Başkanımıza yapmış oldukları ev sahiplikleri için teşekkür ediyorum Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın dedi.

Başkan Öztürk konuşmasın da ‘’MHP İl Başkanımız Adnan Başkanımıza, İlçe Başkanlarımıza ve tüm yönetim kurulu üyelerimize canı gönülden hoşgeldiniz diyorum. Cenabı Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın. Güzel ilçemiz Yahyalı’da sizleri görmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum dedi.’’

2021’DE  62 BİN METRE İMAR YOLU AÇILDI

Hacılar Belediye Başkanı Av. Bilal Özdoğan, 2021 yılı içerisinde açılan imar yolu çalışmalarıyla vatandaşa daha iyi hizmet verildiğini söyledi. Özdoğan, 2021 yılında 62 bin 623 metre imar yolu açtıklarını belirtti.

Başkan Özdoğan Fen İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla alakalı yaptığı açıklamada yapılan her işin Hacılar ilçe halkına daha iyi hizmet verebilmek adına yapıldığını söyledi. Özdoğan, İlçede bulunan gerek yol yapım çalışmaları gerekse üst yapı çalışmalarıyla ilçe halkına daha iyi hizmet verebilmek için 2021 yılını dolu dolu geçirdiklerini belirterek şöyle konuştu;

“2021 yılında İlçemiz genelinde toplamda 8 Bin 309 metre uzunluk ve 62 Bin 623 metrekare alana sahip imar yolu, imar planına göre açılmıştır. Amacımız her zaman vatandaşlarımızın daha konforlu ve güzel alanlarda yaşayabilmesi. Bunun içinde bütün gücümüzle hizmet etmeye devam edeceğiz”

Başkan Özdoğan ayrıca 2021 yılı içerisinde ilçemizde bozulan yollar için 3000 ton ve mevcutta asfalt kaplaması bulunan yolların tamiratında 2560 ton asfalt yama olmak üzere toplamda 5560 ton asfalt malzemesi kullanıldığını belirtti. Yine Fen İşleri Müdürlüğü’nce toplamda 134 Bin 711 metrekare alana sahip kilitli parke yol imalatı yapıldığını hatırlatan Özdoğan, “2021 yılı içerisinde yeni açılan imar yollarının düzenlenmesinde asfalt imalatı yapılacak yolların temellerinin hazırlanmasında ve mevcut stabilize olarak faaliyet gösteren yolların bakamında da toplamda 15.300 ton temel malzeme kullanımı yapıldı” dedi.

Özdoğan yapılan her işin Hacılar ilçesine ve halkına yakıştığını belirterek çalışmaların 2022 yılında da hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

Eyüpsultan’da marketlere yönelik fahiş fiyat denetimleri sürüyor

Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede hizmet veren zincir marketlerde raf ve kasa fiyat denetimleri gerçekleştirdi.

Sahaya inen ekipler, özellikle çay, ayçiçek yağı, un, şeker, süt ve yumurta gibi temel ihtiyaç gıda maddeleri başta olmak üzere her türlü ürünün gramajı, fiyat ve irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında inceleme yaptılar.

Döviz kurundaki düşüşün ürün fiyatlarına yansıyıp yansımadığını da kontrol eden zabıta ekipleri, reyonlardaki ürünlerin reyon fiyatı ile, kasa fiyatlarının birbirine uyup uymadığını kontrol etti.

İşletmelere özellikle ürünlerin son kullanma tarihleri, gramaj uygunluğu ve reyon etiket fiyatı ile kasa fiyatı uyumu konusunda hassasiyet göstermeleri ve Kovid-19 tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgelerde belirtilen kurallara riayet etmeleri hususunda gerekli uyarılarda bulunuldu.

Ekipler alış fiyatı ile satış fiyatı arasında fahiş fiyat farkı uygulayan marketleri ticaret bakanlığına rapor halinde iletirken, Ticaret Bakanlığı da bildirilen marketlere gerekli cezai işlemi uyguluyor.