BÜYÜK ÇİFTÇİ MECLİSİ 3. TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Çiftçilerin sorunlarını; bizzat konunun uzmanları ile karşılıklı konuşabildiği, taleplerini ve önerilerini, bizzat temsil ettikleri çiftçiler adına dile getirebildikleri Türkiye’deki ilk platform olan “Büyük Çiftçi Meclisi” 3. olağan toplantısını Boğazlıyan’da gerçekleştirdi.

Boğazlıyan Şeker Fabrikası’nda gerçekleştirilen 3. toplantıya, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akdeniz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Levent Benli, Ziraattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Canıtez, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü İsmet Aksoy, Kayseri Şeker Fabrikası’na bağlı hizmet veren Pancar Bölge Müdürleri, Ziraat Mühendisleri ve Meclis Üyeleri katıldı.

Son dönemde yaşanan gelişmelerin, şirketin mevcut durumunun, hayata geçirilen projelerin, gelecek dönem yatırımların ve çözüm bekleyen sorunların konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını yapan, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli, tarımsal alanda son 10 yılın en kurak dönemini yaşadıklarını belirterek, “Bizim şu anda çiftçilerimiz ile yaptığımız taahhütlerimiz bitmek üzere, kış aylarını kurak geçirdiğimiz şu günlerde gelen yağışlar, sizleri ve bizleri biraz olsun rahatlattı. Son 10 yılın en kurak dönemini yaşadığımız bu günler, çiftçilerimiz ve ürünlerimiz için hiç te normal değil. Biliyorsunuz ki, şirketimizin üretim faaliyeti olarak öncelikli yükümlülüğü; A kotası pancarını karşılayabilmek, bu nedenle yağışa önemli derecede ihtiyacımız var. Bunun dışında gübrelerimiz de 1 Şubat tarihi itibariyle gelmeye başlayacak. Son yıllarda malumunuz üzere ekim alanlarınızdan toprak analizi yaptırıp, bu analizler neticesinde topraklarımızın ihtiyacı olan ve içeriği; 13 Azot, 24 Fosfor, 12 Potasyum, 10 Kükürt, Çinko ve Demir içeren bir gübre getirttiriyoruz. Geçen yıl bu gübreden de yeterli verimi aldığımızı düşünüyoruz. Umarız bu yıl da aynı verimi alarak, bol bereketli bir kampanya dönemi geçiririz” şeklinde konuştu.

Benli’nin hemen ardından söz alan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akdeniz ise bir araya gelip, istişarelerde bulunmanın önemine vurgu yaparak, hem verimde, hem de üretimde en iyiyi yakalamak için bu tür toplantıların çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Akdeniz, bu Meclisin, sektörü ve üretimi iyi tanıyan çiftçilerden meydana geldiğini de söyleyerek, şöyle devam etti. “Sizlerin de desteği ve gayretiyle çok iyi bir kampanya dönemi geçirdik. Ben inanıyorum ki; çok önemli meseleler, bu gayret ve istikrar ile çok kısa sürede çözümlere kavuşturulacaktır. Şirketimizin kalkınmasında ve verimin arttırılmasında hepinizin büyük gayretleri var. Bu gayretlerin artarak devam edeceğine olan inancım tamdır. Bu toplantılar vesilesi ile mevcut sorunlarımızı daha iyi konuşabilecek, hem de birbirimizi daha iyi anlama imkânı bulacağız”

Daha sonra söz alan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise çiftçilerin sorunlarını çözebilmek ve gelirlerini arttırabilmek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Bizler dün olduğu gibi bugünde azimle yolumuza devam ediyoruz. Ben 7 ya da 8 ay önce yapılan Genel Kurul öncesinde sizlere şunu söylemiştim; Kooperatifinize ve fabrikanıza sahip çıkın. Bu mücadele bizim tek başımıza ya da yönetimce yapabileceğimiz bir mücadele değil. Bu mücadeleye topyekûn sahip çıkılması lazım. Topyekûn bu işle ilgilenilmesi ve uğraşılması lazım. Burada bize verilmiş bir emanet var. Bizler bu emanete layıkıyla ve değeriyle sahip çıkmak arzusundayız, niyetindeyiz. Bu yolda asla bir endişemiz olmaz. Görev süremizi asla tayip edemeyiz, bunu Allah tayin eder. Bizler, görev süremizce neler yaptığımızdan sorumlu insanlarız. Ama öncelikle, çiftçimizin bu emanete sahip çıkması lazım. Her zaman çiftçimizin yanındayız, özellikle münavebe dönemlerinde ekilmesi planlanan alternatif ürünler noktasında da çalışmalarımız ve desteklerimiz devam ediyor. Bizler bu yıl pancar ekemeyen çiftçilerimizin de sorunlarını çözmek arzusundayız. Onların endişelerini giderebilmek ve onların gelirlerini arttırabilmek için çeşitli çözümler arıyoruz. Umarız bu toplantılar, şirketimiz, ürünlerimiz ve sektörümüzün geleceği adına hepimiz için hayırlı olur” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından meclis üyesi çiftçiler tek tek söz alarak, taleplerini, sorunlarını ve sorunlar karşısında ürettikleri çözüm önerilerini, şirket yetkilileri ile paylaştılar.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın