Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Bu oyunlar yasaklanmalı..(Köşe yazısı 01.02.2016 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Bu oyunlar yasaklanmalı..(Köşe yazısı 01.02.2016 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ-HİSF KAYSERİ TEMSİLCİSİ
davutgulec@hotmail.com

Tarih tekerrür eder derler.
Hatta, Osmanlı’nın son döneminde İstanbul’a gelmeyi başaran müttefik güçlerin komutanı aynen şunu der.
‘Ben üç şey istiyorum. Birincisi beyaz at, ikincisi kırmızı pelerin, üçüncüsü Türk kızları.’
Nedeni sorulduğunda yanıtı şöyle olur.
‘1453’te Fatih İstanbul’a beyaz at, sırtında kırmızı pelirin ile çıktı. Bende aynı şekilde çıkıp Türk kızları ile de bunun tadını çıkartacağım.’
Yani tarihte, Türkleri yenemeyen ve bugün bile intikam duygusu ile hareket eden düşmanlarımız, ince hesaplar yaparak, büyük önder Atatürk’ün emanet ettiği o gençlerimizin beynini uyuşturmak, hedeflerini şaşırtmak için herşeyi yapıyor.
Terör ayrı, soğuk savaş döneminde her türlü uyuşturmak ayrı.
Zaten bizim eğitim sistemi bir tuhaf.
Tarihte de Maarif (Milli Eğitim) Bakanına ‘İşler nasıl gidiyor?’ diye sorulduğunda verdiği cevap ‘Ah şu gençler ve okullar olmasa’ demiş.
Bugün, siyasilerin tutarsızlığından, yöneticileri, okulları, eğitimcileri, velileri, öğrencileri sık sık karşıya getiren sistemle, sınav stresleri ile ‘test ile tost’ arasına sıkışmış durumda.
Eğitim yuvaları okullara gitmek, gittiklerinde ise birşeyler öğrenmek istemiyor.
Okullar iktidarın, ona yakın derneklerin, sendikaların, vakıfların adeta işgalinde.
Fatih projesinin halen tam uygulanmadığı, çocukların sırt çantasından kurtarılamadığı, bakanına göre sistemin değiştirildiği eğitim sistemini bir kenara bırakırsak, teknolojiyi anne-babalarından daha iyi kullanan gençler, internetin, küçülen Dünyadaki oyunlarında esiri.
Antalya Valiliği, 18 yaşından küçük çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek GTA, Call Of Duty, Half Life ve Metin2 gibi oyunların, internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde oynanmasını il genelinde yasakladı.
Alınan kararla, 18 yaşından küçüklerin internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde, ‘Bloodrayne, Bloodrayne 2’, Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, ‘San Andreas’, ‘Grand Theft Auto 3, ‘Grand Theft Auto 2’, ‘Grand Ilieit Auto (Add OK)’, ‘Hitman’, ‘Global Operations’, ‘Sniper Elite’, ‘Battlefield Vietnam’, ‘Wolfenstein’, ‘The Godfather’, ‘The Godfather II’, ‘Metin2’, ‘Knight Online’, ‘Call Of Duty’ ve ‘Half Life’ adlı oyunların oynanmasının yasaklandığı kaydedildi.
Açıklamada, yasaklanma gerekçesi, 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi’ hakkında kanuna dayandırıldığını belirtildi. Yasak konulan oyunların uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik edebileceği kaydedildi.
Malatya Valiliği tarafından akademisyen ve uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından 55 bilgisayar oyununun incelenerek hazırlanan rapora atıfta bulunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İncelenen 55 oyundan 12’sinin 18 yaşından küçükler tarafından oynanmasının sakıncalı olabileceği yönünde kanaat oluşmuştur. Bilgisayar (video) Oyunları Sınıflandırma – Derecelendirme Raporu’nun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sunulduğu, bu bağlamda şiddet ve benzeri kötü alışkanlıklara teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olması sebebiyle oyunların oynanmasının yasaklanmasına karar verildi.”
12 yaşından küçüklerin bilgisayar oyunu oynanan salon ve internet kafelere veli veya vasileri eşliğinde girebileceklerine değinilen açıklamada, 15 yaşından küçüklerin yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra iş yerlerine alınmayacakları, yasaklara uymayan işletmeci ve sorumlular hakkında da idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.
Dünyanın en popüler bilgisayar oyunu serilerinden olan Grand Theft Auto’nun (GTA) beşinci oyunu 2014’te piyasaya çıkmıştı. Kadına karşı şiddet unsurları barındırdığı için oyunun satışı Avustralya’da yasaklanmıştı.
GTA 5 hayali bir şehir olan ancak Los Angeles’dan esinlenilerek hazırlanan Los Santos’da geçiyor. Oyuncular üç sabıkalıyı kontrol ederek şehirde bir dizi suç işliyor.
Müzik ve sinema eserlerini de geride bırakarak, eğlence sektörünün 1 milyar dolarlık satış gelirini en hızlı aşan eseri olan oyun, onlarca ödül kazanmasına rağmen içerdiği şiddet unsurlarıyla eleştiri konusu da olmuştu.
Bence gençleri pek çok konuda uyuşturan ve çileden çıkartan, suça adeta teşvik eden tüm oyunlar ve teknolojinin nimetleri yasaklanmalı. Anne-babaların yasağı yeterli olmuyor. Eğitim sistemi ortada. Yasaklara karşı olmama karşın, bu konuda kararlı olunması şart. Hiç olmazsa gençleri kurtaralım.

Göz Atabilirsiniz.

Bu yıl bunları konuştuk…(3) (Köşe yazısı 31.12.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bu yılın aylara göre öne çıkan ve konuşulan haberlerine dünden kaldığım …