BRN Yatakları Genel Müdürü Berna İlter: “Uyku sorunlarını çözmek eşler arasındaki çatışmaları azaltabilir”

Uykunun, ilişkilerin mutluluk ve sağlığını etkileyen önemli bir faktör olduğuna dair araştırmaların sayısı gittikçe artıyor. Uykusuzluk bireylerin sorunlarla başa çıkabilme kapasitesini düşürürken bir gece bile yetersiz ya da kalitesiz uyumak ilişkilerde eşleri tartışmaya daha eğilimli hale getiriyor. Düzenli ve iyi uyku uyuyabilmenin en önemli koşullarından biri ise rahat ve vücut yapınıza uygun yatakta uyumak.

Uyku kalitesi ve ilişkilerin kalitesi arasında kısır bir döngü olduğu biliniyor. Yetersiz ya da kalitesiz bir uyku ertesi gün ilişkinizi kötü etkileyecek; aynı şekilde eğer ilişkiniz açısından sorunlu bir gün geçirdiyseniz bu da kolaylıkla o geceki uykunuzu negatif etki yapacaktır.

Uyku sorunları kişilerde negatif duygu ve tavırlarda artışa, empati yetisinde azalmaya sebep olduğu için doğal olarak günlük hayat akışında karşılaşılan sorunların çözümünü de olumsuz etkiliyor.

Ürettiği özel yataklarla 58 ülkede çiftlere güne zinde başlama olanağı sağlayan, ilişki kalitesini yükselten BRN Yataklarının Genel Müdürü Berna İlter, yorgun çiftlerin birbirlerinin duygularını okumakta ve tepkilerini kontrol etmekte zorlandıklarını belirtti.

İnsan sağlığını ve fonksiyonelliğini ön planda tutarak yatak ürettiklerini anlatan Berna İlter, kaliteli uykunun anahtarının kişilerin vücut yapısına uygun yataklarda uyumak olduğunu belirtirken, yatak seçiminin çok kişisel ve önemli bir konu olduğu için çiftlere yatak alırken mutlaka denemelerini tavsiye etti.

Yatak alımlarında sadece yatağa değil bazanın da ergonomisine dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken İlter, şunları söyledi:

“Eğer sabah kalktığınızda yorgun uyanıyorsanız, rahat edebilmek için yatağın belirli bir tarafında yatmak zorunda kalıyorsanız ya da yatağınızın yayları uyku sırasında ses çıkarıyorsa durum vahim demektir. İyi yatak iyi uyku, iyi uyku iyi ilişki demektir. Bu nedenle yatağın çiftlere özel, onların sorunlarını giderecek özellikte olması gerekiyor. Günün büyük bölümünü geçirdiğimiz yatak, iş başarısı kadar aile mutluluğu için de çok özel bir araç. Uzmanlar eşlerden biri ya da ikisinin iyi uyumadığı bir günde tartışmalardan kaçınmalarını tavsiye ediyor. Uyku sorunlarını çözmek eşler arasındaki çatışmaları azaltabilir.”

 

z

Bir cevap yazın