Belediyelerden; Sergi, 80 park, KASKİ yatırımı, Hastane yolu, ihale, maske-dezenfekte, atık ilaç toplama, staj, aydınlatma

Başkan Büyükkılıç, Mimar Sinan’ın konu edildiği Kayseri’den dünyaya açılan canlı anlatımlı sanal sergiye katıldı.

EŞSİZ DEHA MİMAR SİNAN SERGİSİNE PANDEMİDE ENGEL OLAMADI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK tarafından hazırlanan ve Türkiye’de bir ilk olan ‘Medeniyetin Dehası Mimar Sinan’ isimli canlı anlatımlı sanal sergiye katılarak, “Mimar Sinan’ımız Ağırnas’ta doğmuş ve tam 97 yıllık ömrüne 375’ten fazla eseri kazandırmış, her biri bir değer olan eserler silsilesine sahip olmuştur. Erciyes’in bağrında doğup, oradan aldığı ilhamla Süleymaniye’yi imar ve ihya etmiştir. Kayserili olmaktan, Mimar Sinan’ın hemşehrisi olmaktan, Erciyes Dağı’nın eteğinde yetişmekten, âlimler, veliler şehri Kayseri’ye hizmet etmekten keyif alıyoruz” dedi.

Pandemi süreci ile değişen ve dönüşen dünyada oluşan bu gereklilikten kaynaklı Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KAYMEK A.Ş., bir ilke daha imza attı. Sergi faaliyetlerini sanal dünyada gerçekleştirerek bir nebze de olsun sosyal yaşama katkı sunmayı amaçlayan KAYMEK, pandemi döneminde Mimar Sinan anma etkinlikleri kapsamında hazırlanan ancak ziyarete sunulamayan “Medeniyetin Dehası Mimar Sinan” isimli sergiyi ‘canlı anlatımlı sanal sergi’ olarak Youtube ve İnstagram isimli sosyal platformlarından sanatseverlerin beğenisine sundu.

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI TAÇLANDIRMAYI AMAÇLIYORUZ”

Kayseri’den tüm dünyaya açılan sanal sergiye katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Böyle anlamlı ve önemli çalışmayı yapan KAYMEK’imizin kıymetli ekibine teşekkür ediyorum. Sıkıntısıyla, sevinciyle bir yılı geride bıraktık, Rabbimize yeni bir yıla başlamayı nasip ettiği için şükrediyoruz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kıymetli ekibiyle, kadrolarıyla beraber bizleri seven, güvenen hemşerilerimize layık olma yolunda, gerek şehrimizin fiziki yapısı, gerekse sosyal kültürel turizm alanındaki çalışmalarıyla 2020’yi dolu dolu geride bırakıyoruz. Cenab-ı Allah daha nice hizmetler fırsatını lütfetsin diye dua ve temennide bulunuyoruz. İnşallah 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir şekilde Kayserimizi daha iyi noktalara taşımayı, hizmetler ağı ile buluşturmayı ve Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandırmayı amaçlayarak, hizmet ediyoruz” dedi.

“MİMAR SİNAN 97 YILLIK ÖMRÜNE 375’TEN FAZLA ESERİ SIĞDIRMIŞTIR”

Mimar Sinan, Seyyid Burhanettin Hazretleri, Hunat Hatun, Gevher Nesibe Sultan’ın Kayseri’nin çok önemli değerleri olan isimler olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün bu güzellikleri ve daha benzerlerini bağrında taşıyan makarr-ı ulema, makarr-ı evliya diye nitelendirilen veliler ve âlimler şehri Kayseri’mizde Mimar Sinan’ımızın yapmış olduğu eserler marifetiyle sizlerin evlerine, cep telefonlarına ve bilgisayarlarına misafir oluyoruz. Amacımız Pandemi sürecinde bu güzel hizmetimiz ile hem eğitici, hem de hoş vakit geçirmek. Bu amaçla Kayseri’mizin gururu Mimar Sinan’ımızın eserleriyle sizleri buluşturduk. Mimar Sinan’ımız Ağırnas’ta doğmuş ve tam 97 yıllık ömrüne 375’ten fazla eseri sığdırmış, her biri ayrı değer olan eserler silsilesine sahip olmuştur. Erciyes’in bağrında doğup, oradan aldığı ilhamla Süleymaniye’ye imar ve ihya etmiştir. Kayserili olmaktan, Mimar Sinan’ın hemşerisi olmaktan, Erciyes Dağı’nın eteğinde yetişmekten, âlimler, veliler şehri Kayseri’ye hizmet etmekten keyif alıyoruz. Z kuşağı diye bilinen gençlerimize, biz bu çalışmaları internet üzerinden sizlerin evlerine ve bilgisayarlarına, cep telefonlarına misafir oluyoruz. Emeği geçen ekibimize teşekkür ediyorum.”

Pandemi sürecinde bahanelere sığınmadıklarını, KAYMEK marifetiyle yaklaşık 3 milyon maske ürettiklerini, KASKİ marifetiyle dezenfektan, kolonya, paket su üretip dağıtımı yaptıklarını belirten Büyükkılıç, 2021’de de bu hizmetlerin devam edeceğini ifade etti.

Başkan Büyükkılıç, konuşmasının ardından KAYMEK el sanatı eğitmenlerinin hünerli elleriyle 24 farklı el sanatı branşında Mimar Sinan’ın medeniyetimize miras olarak bıraktığı eşsiz eserlerinden oluşan 29 eseri gezdi. Sergi, canlı anlatımlı sanal sergi olması bakımından da bir ilk oldu.

BAŞKAN PALANCIOĞLU SÖZÜNÜ TUTTU 58 MAHALLEDE “80 GÜNDE 80 PARKI” TAMAMLADI

“Daha Yeşil Bir Melikgazi” hedefiyle çalışmalarını sürdüren Melikgazi Belediyesi ilçenin 58 mahallesi için söz verdiği 80 park çalışmasını 80 günde tamamladı.

Tamamlanan parkları gezerek çocuklarla oyun oynayan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Yeşilyurt bölgemizde yaptığımız parkımızdayız. 80 günde 80 park sözü vermiştik. Müjdesini 9 Ekim’de vermiştik. Sözümüzü tuttuk 80 günde parklarımızı tamamladık. 400 bin metrekare yeşil alanı Melikgazi’mize kısa sürede kazandırarak park sayımızı artırdık. 80 günde 80 park yaparak bir rekor kırdık. İnşallah pandeminin bitmesiyle parklarımızda güle oynaya eğleneceğiz. Parklarımızın açılışlarını ve isimlendirilmesini 2021 yılı içerisinde yapacağız. Parklarımızda yeni nesil oyun grupları, ağaçlandırma, tartan pisti, yürüyüş ve bisiklet yollarımız ve spor aletleri var. Yerine ve ihtiyacına göre parklarımızı irili ufaklı olmak üzere yaptık. 2021’de çocuklar çok mutlu olacak. Kayseri’de parklar konusunda Melikgazi konuşulacak. İnşallah parklarımızın açılışını 2021‘de pandeminin bitmesiyle, çocuklarımızla birlikte yapacağız. 2021’de de hem yeni park yapmaya hem de ağaçlandırma yapmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda eski parklarımızı da yeni ağaçlandırma çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimiz onlar mutlu olunca bizde oluyoruz. 7’den, 70’e tüm vatandaşımız için yaptığımız parklarımız Melikgazi’mize ve Kayseri’ye hayırlı olsun.” dedi.

Başkan Dr. Palancıoğlu 2021 yılında da yeni parkların yapılmaya devam edeceğini mevcut parklarda ise yenileme çalışmalarının yapılacağını söyledi.

BÜNYAN GİRİŞİ IŞIL IŞIL OLDU

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun,Bünyan ilçe girişinde yapılan aydınlatma çalışmasının birinci etabının tamamlandığını söyledi.

Başkan Altun, Kayseri-Malatya Karayolu Bünyan geçişi birinci etap aydınlatma işlemi tamamlandığını, yaya kaldırımı,peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları ile Jandarma Karakolundan ilçe çıkışına kadar olan ikinci etap aydınlatma çalışmalarının kısa süre sonra başlayacağını ifade etti.

Başkan Özkan Altun, “Kayseri-Malatya Karayolu Bünyan geçişinde trafik işaret ve işaretçilerinin montajını takiben aydınlatma direklerinin de montajı tamamlandı. İlçe girişimiz ışıl ışıl bir görünüme kavuştu. Peyzaj çalışmalarının tamamlanmasıyla ilçe girişimizin çehresi tamamen değişecek.Bizleri kırmayarak aydınlatma projesini bir yıl öne çeken ve kısa sürede tamamlanmasını sağlayan KCETAŞ yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

YAHYALI BELEDİYESİ VE KASKİ’DEN YATIRIM TOPLANTISI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ile birlikte ilçeye 2020 yılında yapılan çalışmaların değerlendirildiği ve 2021 yılında yapılacak yatırımların belirlendiği toplantı düzenledi.

Belediye hizmet binasında gerçekleşen toplantıya, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, KASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kayar, Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Abdullah Eren, İlçe Hizmetleri Dairesi Başkanı Ufuk Sekmen, Atıksu Arıtma Daire Başkanı Erol Aykar, Abone İşleri Daire Başkanı Mustafa Türkmen, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürleri katıldı.

KASKİ tarafından Yahyalı’ya yapılan ve yapılacak olan yatırımları slâytlar eşliğinde anlatan KASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir; “Biz, Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç’ın önderliğinde tüm ilçelerimize ekibimizle beraber gidip, 2021 yılının yatırım programını konuşuyoruz. Bizim ilçelerde gördüğümüz ihtiyaçları masaya yatırıyor ve ilçelerden gelen talepleri alıyoruz. Bu şekilde 2021 yılını planlıyoruz.” diye konuştu.

Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk; “ Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç başta olmak üzere tüm ekibine ve özelliklede bugün ilçemize gelip hem 2020 yılını hem de 2021 yılını değerlendirdiğimiz KASKİ Genel Müdürümüz, genel müdür yardımcımız ve daire başkanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar ilçelere giderek Belediye Başkanlarımıza hem yapılan çalışmaları hem de yapılacak çalışmaları değerlendirme toplantısı yapıyorlar. Bu gerçekten çok güzel bir uygulama. KASKİ’miz emin ellerde. Merkezde olduğu gibi kırsalda ve ilçelerimizde ellerinden gelen her türlü çalışmayı yapıyorlar. 2020 yılında hem ana arterimizde hem de kırsal mahallelerimizde birçok güzel çalışmaya imza attılar. 2020 ve önceki yıllarda yapmış olduğu hizmetlerden dolayı kendilerine teşekkür etmek isterim. İnşallah 2021 yılında da 3 milyon TL’lik bir yatırımı ilçemize kazandıracaklar. 2021 yılı KASKİ’miz ve Yahyalı’mız açısından dolu dolu hizmetlerin olacağı bir yıl olacak. Bu vesile ile bir kez daha hem Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve KASKİ genel müdürümüze ve ekibine yürekten teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

KASKİ YATIRIM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir ve KASKİ yetkilileri ile değerlendirme toplantısı yaparak, 2021 yılında Develi’de yapılacak alt yapı çalışmaları hakkında istişare ettiler.

Develi’nin Kayseri’nin taşradaki en büyük ilçesi olduğunu ve kurumlar arası koordinasyonun öneminden bahseden Cabbar Başkan “Geçtiğimiz hizmet döneminde 50 milyon liranın üzerinde ilçemize yatırımıyla KASKİ Develimize en çok yatırım yapan kurum olmuştur. Bu kapsamda önümüzdeki çalışmaları planlayarak işlerimizi koordine etmiş oluyoruz. Vatandaşımızın nitelikli içme suyuna ulaşması, kanalizasyon ve yağmur suyunun tahliyesi için önemli yatırımlar gerçekleştiriyorlar. Plan ve programlar dâhilinde çalışmalarımız devam edecek. Çalışmaları için KASKİ Genel Müdürümüze, ekibine ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç’a çalışmaları için teşekkür ediyorum” dedi.

“Geçmiş yıllarda yapılan güzel çalışmaların üzerine daha yenilerini gerçekleştirmek için çalışıyoruz.” diyen KASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir ise “Her daim koordineli ve istişareli şekilde hizmet ürettiğimiz Cabbar Başkanımıza çalışmalarında kolaylıklar diliyorum” dedi.

YENİ HASTANE ÇEVRESİNDEKİ YOL AÇMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yeni yapılan Devlet Hastanesi çevresindeki yapılaşmadan dolayı Develi Belediyesi ekiplerinin imara açılan yolların zemin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Su, kanalizasyon ve doğalgaz gibi alt yapı çalışmaları tamamlanan yolların dolgu ve sıkıştırma çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Yeni açılan yolların alt yapı çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayan KASKİ ekiplerimize ve desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı hemşerimiz Dr. Memduh Büyükkılıç’a çek teşekkür ediyorum. 2021 yılı içerisinde sıcak asfaltını da atacağımız yolların şimdiden Develimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HACILAR BELEDİYESİNDEN DÜKKAN VE İŞYERİ İHALESİ

Mülkiyeti Hacılar Belediyesi’ne ait Hal çarşısı ve Yeni Sanayi Sitesi’nde bulunan işyerleri ve 2 adet boş arsa 2886 sayılı devlet ihale kanununa göre kapalı teklif usulü ile 2 yıllığına kiraya verilmesi için ihale gerçekleştirildi.

Hacılar Şehit Polis Ahmet Cihan Kilci Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ihaleye Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan başkanlık etti. Özdoğan Hacılar’a her fırsatta değer katmak için çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu;

“İnşallah 2021’de Rabbim sıkıntılardan bizi kurtarır. Gerek esnaflarımız, gerek sivil toplum kuruluşlarımız gerekse siyasi parti temsilcilerimiz ile ilçemiz için bir bütün halinde çalışma yapıyoruz. Tabii ki bize yazılı ve sözlü taleplerde geliyor. Biz burada kurumsal olarak, yasal olarak ne yapmamız gerekiyorsa onu yapıyoruz. Onun dışında bakanlığımızdan gelen uyarıları dikkate alarak bizde yasal çerçevede sizlere kolaylık ne varsa onları uygulamaya çalışıyoruz.”

Açıklamaların ardından ihaleye geçildi. Yapılan ihalede Hal çarşısı ve Yeni Sanayi Sitesi’nde toplam 74 dükkan ve 2 arsanın ihalesi gerçekleştirildi. İhalenin sonucunun yapılan değerlendirmenin ardından açıklanacağı bildirildi.

TALAS’TAN VERGİ YAPILANDIRMASI İÇİN GELENLERE HİJYEN PAKETİ

Talas Belediyesi tarafından emlak ve çevre temizlik vergisi başta olmak üzere çeşitli konularda vergi ödemeleri için belediyenin emlak servisine gelen vatandaşlara toplam 4 bin adet dezenfektan ve maske hediye edildi.

Vergi yapılandırmasıyla birlikte ödeme noktalarında oluşan yoğunluk nedeniyle Talas Belediyesi de önlemlerini sıklaştırdı. Bu kapsamda vergi ödemeleri için emlak servisine gelen vatandaşlara sprey dezenfektan ve 3 adet maskeden oluşan hijyen paketi verildi.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Uygulama karşısında memnuniyetlerini dile getiren vatandaşlar pandeminin başladığı ilk günden beri Talas Belediyesi’nin desteğini her zaman hissettiklerini ifade etti. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın salgın sürecinde daima yanlarında olduğunun altını çizen vatandaşlar Başkan Yalçın’a teşekkür etti.

ÇEVRECİ BELEDİYE’NİN ATIK İLAÇ TOPLAMA NOKTALARIYLA DOĞAYA BÜYÜK KATKI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, şehrin doğasını ve insan sağlığını korumak için ilçenin muhtelif yerlerine yerleştirilen ‘Atık İlaç Toplama Noktası’yla tarihi geçmiş ilaç ve ilaç atıklarının çöpe karışmadan imha edileceğini söyledi.

Belediyecilik hizmeti verirken sadece bu günü değil, yarınları da düşünerek hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, mutlu yarınların sağlıklı çocuklar yetişmesine bağlı olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıklı çocuklar yetişsin diye çevreci belediyecilik anlayışıyla doğayı koruyarak çalışıyoruz. Böylece gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir Kocasinan bırakacağız.” dedi.  Yenilikçi ve çevre dostu belediyecilik anlayışıyla projeler ve hizmetler ortaya koyduklarını ifade eden Başkan Çolakbayrakdar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Doğayı ve çevreyi korumak için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Gelecek nesillerimize daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre bırakmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla atıkların önemli olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmanın şimdiki yapılan projeler olacağı bilinciyle yeni çalışmamızı vatandaşların hizmetine sunduk. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından ilçenin muhtelif yerlerine ‘Atık İlaç Toplama Noktası’ yerleştirildi. Bu çalışmamız sayesinde hemşehrilerimin daha fazla çevreye duyarlı olmasına katkı sağlarken; böylelikle gelecek nesillere de daha yaşanabilir bir dünya bırakacağız. Bu vesile ile doğa ve çevre hassasiyetlerinden dolayı hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum.”

Başkan Çolakbayrakdar, daha temiz çevre ve daha yaşanabilir Türkiye için hizmetleri artırarak devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından sağlık ocağı, eczane ve hastanelerin önüne yerleştirilen ‘Atık İlaç Toplama Noktası’nın talebe göre sayısının artırılacağı bildirildi.

TOKİ YOLU AĞAÇLANIYOR

Develi Belediyesi gerek ağaçlandırma yaparak gerekse fidan ve fide dağıtımı yaparak Develi’yi yeşillendirmek için çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar kapsamında TOKİ yoluna 65 çınar ağacı diken ekipler mevsim şartlarının elverdiği ölçüde çalışmalarını sürdürüyor. Daha yeşil Develi için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Develimizi daha da yeşillendirmek için yaptığımız proje ve faaliyetlere her daim Tarım ve Orman Bakanlığımızın imkanlarını seferber eden Bakan Yardımcısı hemşerimiz Mustafa Aksu’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

DEVELİ BELEDİYESİNDEN FAHRİ MOR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNE STAJ DESTEĞİ

2021-2022 eğitim-öğretim yılında Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yeni açılacak olan Adalet alanı için Develi Belediyesi ile Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında staj desteği protokolü imzalandı.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın makamında gerçekleşen protokole, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak ve okul müdürü Osman Güçlü katıldı. Muhasebe-Finansman, Yiyecek-İçecek ve Konaklama-Seyahat alanlarının olduğu Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Adalet Alanının açılmasıyla daha çok tercih edileceğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak “Eğitimin her alanında olduğu gibi yeni açacağımız Adalet Alanına da verdiği staj desteğinden dolayı Cabbar Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Develi’nin genç nüfus potansiyeliyle farklı bölüm ve alalara rahatlıkla ev sahipliği yapabileceğini belirten Cabbar Başkan “Develimizi bir eğitim merkezi haline getirmek için Develi Belediyesi olarak her türlü desteğe hazırız. Yeni açılan Adalet alanının da Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize ve Develimize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Hakkında Davut GÜLEÇ

Göz Atabilirsiniz.

KTO ile Ziraat arasında “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı” protokolü

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile Ziraat Bankası arasında oda üyelerinin ticari mal alım-satımlarında kolay finansman …