BEBEĞİNİZİN 0-1 YAŞ ARASI BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

Bebeğinizin uygun beslenmeye, şefkate, psikolojik uyarılara ve enfeksiyonlara karşı korunmaya ihtiyacı vardır. Özellikle 0-1 yaş arası beslenme bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemli bir dönemdir.

0-1 yaş arası dönemde bebeklerin beslenmesinin nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklama yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Mustafa Göğebakan şunları söyledi:” Bebeğinizin ağırlığının ideal kiloda olması, 6.ayda doğum ağırlığının iki katına, 1 yaşında 3 katına ulaşmasıyla ölçülür. Bu yeterli büyüme göstergesidir.

0-1        Yaş Arası Dönem Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk 6 ayında bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyiniz.

Bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ile alır.

Yaygın olan bazı yanlış inanış ve bilgiler yüzünden bebeğe doğar doğmaz şekerli su içilir. Bu, bebeğin açlık duygusunu yok edip emmesini engeller.

Özellikle doğumdan hemen sonra salgılanan ilk sütün bebeğe verilmesi çok önemlidir. Doğumdan sonra 30 dakika içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayınız. İlk 4-6 hafta boyunca günde 8-12 kez emzirmelisiniz.

Bebek ağladıkça ve istedikçe emzirilmelidir. Beslenme süresi bebekten bebeğe farklılık gösterebilir, ancak emzirme döneminin başlarında bebeğinizi her istediğinde ve istediği süre kadar emzirmeye çalışınız. Uygun emzirme tekniği bebeğinizi ve sizi rahatlatacak, sütünüzün verimliliğini artıracaktır.

Anne sütü almakta olan çocuklara emzik ve sakinleştirici araçlar verilmemeli, anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmalıdır. Bebeğinizden ayrı kaldığınız durumlarda, kendi sütünüz ile nasıl besleyeceğinizi ve bunun devamlılığını nasıl sağlayacağınızı doktorunuza danışınız.

Bebeğinize ek besin vermeye ne zaman başlayabilirsiniz?

Gelişimi normal ve sadece anne sütü ile beslenen bebeğinize 6.ayından itibaren ek besin vermeye başlayabilirsiniz. Gluten içeren besinleri, 6.aydan sonra vermeye başlayabilirsiniz. Yumurta, balık, domates, çilek, gibi alerjen olma ihtimali bulunan besinler, ailedeki alerji öyküsüne göre alınmalıdır.

Ek besinlere başlamanızın iki ana nedeni vardır: Birinci ve gerekli ilk neden, anne sütünüzün artık yeterli olamadığı besin öğelerini desteklemektir.

İkinci ve önemli diğer neden de bebeğinizi katı ve kıvamlı olduğu kadar değişik tattaki çeşitli besinlere alıştırmak, ileriki yaşlarda daha kolay ve çok yönlü yeme alışkanlığı kazandırmak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşama hazırlamaktır.

Bebeğinize ek besin vermeye erken başlamanızın sakıncaları nelerdir?

Eğer bebeğinize ek besin erken verilmeye başlanırsa;

İshalli ve alerjik hastalıklarda artış,

Anne sütünde azalma,

Aşırı beslenme,

Ayına göre olması gereken kilodan daha düşük kiloya sahip olması söz konusu olabilir.

Bebeğinize ek besin vermeye geç başlamanızın sakıncaları nelerdir?

Eğer bebeğinize ek besin geç verilmeye başlanırsa;

Büyüme geriliği,

Bağışıklık sisteminde azalma, ishal ve diğer enfeksiyon hastalıkları,

Ayına göre olması gereken kilodan daha düşük kiloya sahip olması,

Vitamin ve mineral eksiklikleri söz konusu olabilir

Bebeğinize ek besin verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeğinize;

6-7 ay arasında yumuşak ezme kıvamında ve sıvı besinleri,

7-8 ay arasında pütürlü ve püre kıvamında besinleri,

8-12 ay arasında püre kıvamında çatalla ezilmiş besinleri,

12.aydan itibaren kolay çiğnenebilen tüm yiyecekleri verebilirsiniz.

12.aydan önce inek sütü verilmemelidir.

Ek besinleri birer birer deneyerek, ilk olarak bebeğiniz açken ve az miktarda kaşık veya bardakla veriniz.  Sabırlı, deneyen ve telaşsız bir tutum içinde olmanız bebeğinizi rahatlatacak, sizin de kolay sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Gıdaları birbiriyle karıştırmak, daima şekerli tadında vermek bebeğinize bir müddet sonra itici gelebilir.   Bebeğiniz yeni tatlara alışamaz, ileride kilo sorunu olan ama tatlıdan vazgeçemeyen çocuğa dönüşebilir.

Bebeğinizin reddettiği, asla tatmak istemediği bir besini bir müddet vermeyip sonra açken deneyiniz, yine istemezse ısrar etmeyip 2-3 ay sonra tekrar deneyiniz.

Besin gruplarının hazırlanma ve pişirilme yöntemleri farklı farklıdır. Önemli olan bebeğinize verdiğiniz her besin temiz ve taze olmalı, sık ısıtılmamalıdır.

Pişirilen besinlere tuz ilavesini 12.aya kadar yapmayınız. Bu aylarda çiğneme ve dil hareketleri gelişen çocuk zaten masada aile ile yemeğe oturacağından, az tuzlu ve baharatsız ev yemeklerini artık tadabilir.

Balın içinde özel bakteri sporu olma olasılığı nedeniyle, ilk 12 ay bebeğinize bal verilmesi tercih edilmez. Alerji yaptığına inandığınız bir gıda varsa( döküntü, ishal gibi belirtiler oluyorsa) bir müddet yedirmeyip sonra tekrar gözlemleyerek deneyiniz.”

bebek beslenmesi [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın