Başsavcılık: Operasyon Sivil Toplum Kuruluşuna Yönelik Değil

zVan Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Ocak 2014 tarihinde yapılan ve basında El Kaide operasyonu olarak yer alan operasyonla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Söz konusu soruşturmanın herhangi bir sivil toplum kuruluşuna yönelik olmadığı, basında bu yönde çıkan iddiaların gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.” denildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, iki gün önce yapılan Van merkezli operasyonla ilgili yazılı açıklama yaptı. Soruşturmanın 2012 yılında başlatıldığını ve elde edilen deliller üzerine yapıldığını belirten Başsavcılık, 13 Ocak 2014 tarihinde TMK 10. maddesi ile görevli hakimlikten alınan arama ve gözaltı kararları doğrultusunda 14 Ocak 2014 tarihinde operasyonun gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alma süreciyle bilgilerin verildiği açıklamada, “Yapılan soruşturma kapsamında hakkında yakalama ve gözaltına alma kararı verilen şüphelilerden Van‘da 18, Istanbul’da 3, Kilis‘te 1, Gaziantep‘te 1, Adana‘da 1 ve Kayseri‘de de 1 olmak üzere toplam 25 kişi gözaltına alınmıştır. Operasyon sırasında Kilis ilinde bulunduğu belirlenen bir şüphelinin, kolluk görevlilerince tespit edilen iş adresine arama yapma kararı alındığı ve bu karar gereğince Kilis Emniyet Müdürlüğü’nde görevli kolluk görevlilerince şüphelinin çalıştığı iş yerinde arama gerçekleştirildiği, ancak aramayı yapan kolluk görevlilerinin iş yerinde bulunan bütün bilgisayarlara el koyarak muhafaza altına alındığı bilgisi Cumhuriyet Başsavcıvekilliğimize bildirilmesi üzerine şüphelinin çalıştığı sivil toplum kuruluşundaki tüm bilgisayarlar incelenmeksizin iade edilmesi talimatı verilerek talimat doğrultusunda işlem yaptırılmıştır.” denildi.

“Söz konusu soruşturmanın herhangi bir sivil toplum kuruluşuna yönelik olmadığı, basında bu yönde çıkan iddiaların gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” denilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi; “Sivil toplum kuruluşunun bir şubesindeki aramanın sivil toplum kuruluşunun tüzel kişiliği ile bağlantısı olmayıp, sivil toplum kuruluşunda çalışan bir şüpheliyle ilgili olduğu, söz konusu soruşturmanın görevlendirilen 4 cumhuriyet savcısı tarafından yürütüldüğü ve en kısa sürede sonuçlandırılacağı hususları kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın