Başkan Özhaseki ‘Ufuktaki Kent Kayseri 2014’te konuştu

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yeni dönemde yapmayı planladığı ve Kayseri’yi geleceğe taşıyacak nitelikteki dev projeleri bir tanıtım toplantısıyla açıkladı. Beş yıl önce “Ufuktaki Kent Kayseri” vizyonunu açıklayan o projeleri bir bir hayata geçiren Başkan Özhaseki, gelecek beş yıllık dönem için de yine Kayseri ve Türkiye’de ses getirecek projeler ortaya koydu. Kayseri’deki üniversite, belediye, oda, dernek, vakıf, sendika ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişiye projelerini anlatan Başkan Özhaseki, “Şimdiye kadar vaat edip de yapmadığım hiçbir şey olmadı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Dünya Ticaret Merkezinde yaklaşık 3 bin kişiye hitap etti. Partililer, rektörler, belediye başkanları, meclis üyeleri, daire müdürleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, muhtarlar ve davetlilerin katıldığı toplantıda “Ufuktaki Kent Kayseri” vizyonuna anlatan Başkan Özhaseki’ye eşi Neşe Özhaseki ve kızı Merve Özhaseki de eşlik etti.

KAYSERİ DESTEKLEDİ

Başkan Özhaseki sözlerine beş yıl önce “Ufuktaki Kent Kayseri” toplantısının ilkini yaptıklarını hatırlatarak başladı ve 10 başlıkta ortaya koyduğu projelerin nasıl hayata geçirdiklerini anlattı. Beş yıl önce turizmden eğitime, sağlıktan kültüre kadar önemli projeler açıkladıklarını ifade eden Başkan Özhaseki, “Bu kadar büyük projelerin altına girmek zordu. Ama bunların Kayseri şehrine kazandırılması gerekirdi. Biz inandık. Sizler de inandınız. Şehir de inandı. Herkes elinden gelen desteği verdi. Tüm Kayseri halkı dualar ederek destek verdi. Cenabı Hakka şükürler olsun bu projelerin hepsini gerçekleştirdik” dedi.

Beş yıl önce ortaya koyduğu Kayseri’yi geleceğe taşıyacak projelerde gelinen nokta hakkında bilgiler veren Başkan Mehmet Özhaseki, “Turizmde Kayseri vizyonunu ortaya koyarken Erciyes’e kış turizm merkezini inşa etmekten bahsetmiştim. 23 kilometre uzunluğunda mekanik tesis yaptık. Kayak pisti 102 kilometreye çıktı. Onlarca sosyal tesis, karlama üniteleri yaptık. Konaklama tesislerinin temeli atıldı. Dünyanın sayılı turizm merkezlerinden birisi doğuyor. İkinci devlet üniversitesinin kurulmasının elzem olduğunu söylemiştik, gayret ettik, Abdullah Gül Üniversitesi kuruldu. Sağlık Kenti Kayseri demiş ve bölge hastanesinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtmiştik. Bölge hastanesinin yerini hazırladık, temeli atıldı ve yapımı sürüyor. Eğlence Merkezi Kayseri demiştik, 10 farklı etkinliği ile Türkiye’nin en büyük tematik parkı olan Harikalar Diyarı’nı yaptık. Sporun Merkezi Kayseri demiştik, Türkiye’nin en modern stadını, spor salonunu ve bine yakın yerde spor alanlarını yaptık” diye konuştu.

YAPIMI SÜREN PROJELER

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki konuşmasını yapımı devam eden projelerle sürdürdü. Erciyes’e üç bin kişilik kongre merkezi, futbol takımlarının kamp yapması için dokuz futbol sahası ve devlet konukevi yapılacağını dile getiren Başkan Özhaseki, bir müjdeli haber vererek Erciyes’te termal su kaynağı bulunduğunu ve ruhsat çalışmalarından sonra termal tesisler yapılacağını kaydetti. Başkan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: “Raylı Sistem’de 17 kilometrelik hat ve 22 araç vardı. Şimdi İldem ve Talas Hatları devreye girecek. 40 kilometrelik hatta ulaşıyoruz. Talas-Anayurt ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi hatlarına başlayacağız. Kültür Yolu projesi devam ediyor. Bütün tarihi eserleri ayağa kaldırdık. Gevher Nesibe Medresesi’nden başlayarak Kayseri Mahallesi’ne uzanan bir yolu Kültür Yolu yapıyoruz. Kültür Yolu, Gevher Nesibe Medresesi’ne yaptığımız Selçuklu Müzesi ile başlıyor. Selçuklu Müzesinin 1 ay sonra açacağız. Kale İçi Kültür Merkezi’nin yapımı devam ediyor. İnşallah yaz döneminde açılış düşünüyoruz. Bu arada Katı Atık Depolama Tesisi ve Yeni Hal Kompleksinin yapımı devam ediyor. Beş yılda binden fazla eser yaptık. Devam eden projeler 430 milyon lira. Raylı Sistem’e harcanan 800 milyon lira. Devlet her sene belediyemize 150 milyon lira veriyor. Bizim bütçemiz ise 500 milyon lira. KASKi ile birlikte bütçemiz 1 milyar liraya yaklaşıyor. Kaynaklarımızı iyi kullanarak finansman sağlıyor, bütçemizi artırıyoruz.”

İŞTE YENİ PROJELER

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki devam eden projelerden sonra 10 başlıkta yeni projeleri açıkladı. Sözlerine ulaşım projeleri ile başlayan Başkan Özhaseki, “Hepimiz merkezdeki trafikten rahatsız oluyoruz. Elzem bir konu. Ulaşım Ana Planı yapıldı. Kent Merkezi çevresinde bir ring yolu yapılacak. Bu yolda trafik hiç durmadan akacak. Bunun için 12 ana arter açılacak. Ayrıca 20 adet köprülü kavşaklar, alt-üst geçitler yapılacak. Bu proje trafik sorununu çözecek” dedi.

Esnaf siteleri planlandığını ve bunun için yeni çevreyolun yanında 2 milyon m².lik yer ayrıldığını dile getiren Başkan Özhaseki, tekstilciler ve konfeksiyonculardan başlayarak 20 esnaf sitesinin yapılacağını kaydetti. Serbest Bölge içinde pastırma-sucuk imalathaneleri için 1 milyon m² yer ayrılacağını ifade eden Özhaseki, pastırma-sucuk imalathanelerinin buraya taşınacağını belirtti.

DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Kayseri’deki eski binaların yenilenmesi gerektiğini ve ciddi bir deprem olması halinde bu binaların risk taşıdığını vurgulayan Başkan Mehmet Özhaseki, dönüşüm projesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Vatandaşı sıkıntıya sokmadan bu dönüşümün yapılacağını vurgulayan Özhaseki, “Fevzi Çakmak, Mimarsinan, Kılıçaslan gibi onlarca mahallede dönüşüm lazım. Bu dönüşümler sırasında planlamanın çok iyi yapılması gerekiyor. Aksi halde önümüzdeki 100-150 yılı etkileyecek yanlışlar yapılır” dedi.

Gençlerin vakit geçirecekleri yerlere ihtiyaç olduğunu ve üniversitelerde anket yaparak gençlerden beklentiler aldıklarını ifade eden Başkan Mehmet Özhaseki, bu beklentiler doğrultusunda gençlik merkezlerinin sayısını artıracaklarını söyledi. Başkan Özhaseki, Talas Amerikan Koleji’nin projesinin tamamlandığını ve buraya gençlik merkezi yapılacağını, ayrıca Erciyes Üniversitesi karşısına da bir gençlik merkezi kurulacağını belirtti. Kadınlar için yaşam merkezi, emekliler için sohbet evleri yapılacağını da dile getiren Özhaseki, Erciyes Üniversitesi karşısına engelliler için Engelsiz Yaşam Merkezi projesinin de hazırlandığını kaydetti.

İLÇELER KALKINACAK

Yeni yasayla 16 ilçenin Büyükşehir’e bağlı merkezilçe olduğunu hatırlatan Başkan Özhaseki, ilçelere yapılacak hizmetlerle ilgili bilgi verdi. Özhaseki şöyle konuştu: “İlçelerin altyapı sorunlarının öncelikle giderilmesi gerekiyor. Su, kanalizasyon ve arıtma tesisi sorunlarını çözeceğiz. Sonra modern yollar yapılacak ve ulaşım problemleri çözülecek. Her ilçe merkezine gençlik merkezi yapacağız. Ayrıca ilçelerdeki doğal güzellikleri değerlendireceğiz. Örneğin Kapuzbaşı Şelaleleri çok kıymetli. Buraların değerlendirilmesi o ilçeye ayrı bir hareket kazandıracak.”

YENİ VE BÜYÜK PARKLAR YAPILACAK

Yeni dönemde yeni yeşil alanlar yapılacağını da dile getiren Başkan Özhaseki, “Şeker Gölü kenarında park yapacağız. Burası 530 bin m². Ayrıca Sümer parkı yapılacak, burası da 250 bin m². Kuşçu Adası’nda 200 bin m².lik bir park olacak. Ali Dağı’nda 1 milyon m² ağaçlandırmıştık. Bu ağaçlar tuttu. Şimdi 1 milyon m²’yi daha ağaçlandıracağız” dedi.

Cumhuriyet Meydanında yeni bir düzenleme yapılacağını ifade eden Özhaseki, boşaltılan adliye binasının yıkılacağını, buraya iki kat yeraltı ve yer üstünde bin araçlık otopark yapılacağını belirterek kimse tarafından beğenilmeyen valilik binasının da geriye taşınacağını kaydetti.

HAVA İKMAL’E ŞEHİR PARKI

Talas yolundaki Hava İkmal arazisi ile ilgili projesini de açıklayan Başkan Özhaseki, “Burası 3 milyon 350 bin m². 2 milyon m²’si belediye geçecek. Resmi müracaatları yaptık. Hava İkmal’deki fabrika binalarını taşımak isterlerse 1 milyon m² de buradan çıkacak. İşte bu geniş araziye şehir parkı yapacağız. Burada 150 metrelik bir seyir kulesi var. İçinde nikah salonları, restoranlar, seyir terasları vs. olacak. Bu parkta ayrıca hava sporları, balon turu yapılabilecek. İç turizmi canlandıracak bir park olacak” diye konuştu.

SAHABİYE’DE İŞ VE FİNANS MERKEZİ

Sahabiye Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşümle ilgili de bilgi veren Başkan Mehmet Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sahabiye Mahallesi’nin yenilenmesi lazım. İçindeki insanların hakları zayi olmadan yenilenme gerekiyor. Burası 505 bin m². Bu bölge, yüksek katlı iş merkezlerinin olduğu bir planlama ile Kayseri’nin iş ve finans merkezi olacak.”

ŞEHR-İ DERYA GELİYOR

Kayseri ve Türkiye’de çok konuşulacak olan Şehr-i Derya projesini de açıklayan Başkan Özhaseki, Eski Sanayi’nin bulunduğu bölgeye 450 bin m².lik bir denizin geleceğini söyledi. Özhaseki, “Eski Sanayi bölgesi 700 bin m².lik bir alanda bulunuyor. Buradaki mobilyacı esnafı bölgenin yüzde 25’ini oluşturuyor. Mobilyacılar Sitesi’nin bitmesinden sonra onların taşınmasıyla bölgeden gidiş başlayacak. Burada 450 bin m².lik bir deniz olacak. Ara ara dillendirdiğimiz Kızılırmak’ın şehirden geçişi ile bu projemizi birleştirdik. Burada iş ve alışveriş merkezleri, prestijli konutlar bulunacak” dedi.

“VAAT EDİP DE YAPAMADIĞIM OLMADI”

Sözlerinin sonunda bugüne kadar vaat edip de yapamadığı hiçbir şeyin olmadığını dile getiren Başkan Mehmet Özhaseki, “İnşallah Cenabı Hakk bunları yapmayı da nasip eder” diye konuştu. Şehirlerin yenilenmesi ve onları diri tutacak projelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Özhaseki, “Bu şehirleri büyütüp geliştirirsek çoluk çocuğumuz bir yere gitmez ve burada kalırlar. Şehirlerin yarışında geride kalmamalıyız. Şehirlerin gelecekleri yöneticilerin ufukları ile doğru orantılıdır. Hedef koyup, o hedefe hep birlikte koşuyorsak hedefe ulaşırız. Bu potansiyel Kayseri’de var” dedi.

Başkan Özhaseki projesini açıkladığı toplantının sonunda, katılan tüm davetlilerin elini tek tek sıkarak yolcu etti.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın