BAKAN YILDIZDAN HEM ZİYARET VE GÜNDEM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karayip’lerde Hollanda’ya bağlı Curacao adasında kurulan Alaplı Enerji adlı tabela şirketinin Türkiye aleyhine açtığı 100 milyon dolarlık enerji davasının uluslararası uyuşmazlık çözüm mahkemesince temyiz edildiğini açıkladı. Türkiye‘nin enerji alanında 12 yılda bugüne dek 32 milyar dolarlık uluslararası davaları kazandığına dikkati çekti.

Bakan Taner Yıldız, Ak Parti İl Başkanlığı görevine getirilen Hüseyin Cahit Özden’i ziyaret edip, başarılar diledikten sonra, partililerle bir araya geldi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Kayseri Milletvekilleri Pelin Gündeş Bakır, İsmail Tamer ile partililere hitaben konuşan Bakan Yıldız, vatandaşları elektrik tasarrufuna çağırdı. Yıldız şunları söyledi:

“Bizler de milletvekilleri olarak önümüzdeki yıl nasipse görevlerimizi, bunları bizden daha iyi yapacak arkadaşlara devredeceğiz. Yeni Türkiye 2023’e giderken, kurumsal hafızayı koruyup, dinamik ekiplerle yolumuza devam edeceğiz. Sizlere şunu buradan açıklıyorum. 2008 yılında Alaplı Enerji Şirketi, yerini zor bulduğumuz Karayip Küçük Antiller Topluluğunda Hollanda‘ya bağlı Curaçao adasında kurulmuş bir tabela şirketi. Zonguldap Alaplı‘da yatırım yapmayı amaçlamış, ama Danıştay kabul etmediği için anlaşması yapılamamış. Bu şirket bakanlığımız, daha doğrusu Türkiye Cumhuriyetini Paris‘teki ICSID Uluslararası yatırım uyuşmazlığı mahkemesine şikayet etmiş, 100 milyon dolarlık dava açtı. 2012’de dava, lehimize sonuçlandı. Yerini bile bilemediğimiz bu tabela şirketi, kararı uluslararası anlamda temyize götürdü. Önceki günlerde temyiz de Türkiye lehine sonuçlandı. İlgili şirket tüm mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kaldı. Türkiye aleyhine olan bazı davalar da devam ediyor. Son 12 yılda açılan davalardan kazandığımız Mali bedel 32 milyar dolar. İyi savunma yapmasak, davaları titizlikle takip etmesek, bugünkü parayla cebimizden 70 katrilyon çıkacaktı. Yazıktır, günahtır.”

Taner Yıldız, Türkiye‘de günlük enerji harcamasının dün itibarıyla 812 milyon kilovat saate çıktığını, bunun bir rekor olduğunu belirterek, “Enerji arzında sıkıntımız yok ama enerji tasarrufunu da hep gözönünde bulundurmalıyız. Hepimiz tasarrufta bulunmalıyız” dedi.z

Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesi için ellerinden geleni yapacaklarına değinerek, “Biz, üstün bir gayretle ve iyi niyetle parti olarak yola çıktık. O nedenle başbakanımızın en yüksek oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi gerekir” dedikten sonra, “Torba yasada madenlere yaşam odaları konulmadı” sorusuna da “Yasalar, önce TBMM’de komisyonlarda görüşülür, sonra Genel Kurula iner. İlgili komisyonda alınan karar, komisyonun takdiridir. Kanun teklifleri son olarak genel kurula gelir ve burada son halini alır” yanıtı verdi

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …