AZERİ KONUKLAR

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Yazarlar ve Şairler Derneği’nin davetlisi olarak Kayseri’ye gelen ve aynı zamanda yazar ve şairlik yapan Azerbaycan Milli Gazisi İbad Hüseyinli ile Atilla Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gülşen Behbud’u makamında kabul etti.

Vali Düzgün, kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve Azerbeycan’ın büyük bir milletin 2 kardeş devleti olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl Azerbaycan’ı ziyaret ettiğini ve bu ziyarette Türkler ile Azerilerin birlik ve beraberliklerinin ne kadar sağlam olduğunu yerinde gördüğünü kaydeden Vali Düzgün, Kafkas İslam Orduları’nın verdiği mücadelede şehit düşenler için yaptırılan Şehitlik ziyaretinde ise Türk coğrafyasına ait toprakların ne büyük mücadeleler sonunda vatan haline geldiğine şahit olduğunu söyledi.

“Türkler ve Azeriler arasındaki manevi bağ her zaman güçlü kalacaktır” diyen Vali Düzgün, Kayseri’yi ziyaret ederek düzenlenen konferanslar sayesinde Azerbaycan mücadelesini anlatan konuklarına ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Azerbaycan Milli Gazisi İbad Hüseyinli de, kardeş bir memleketin kardeş bir şehrinin valisi tarafından ağırlanmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek başladığı konuşmasında, Türkler ile Azerilerin kardeşliğinin önemini vurguladı.

Kendisinin 1992 yılında ki Karabağ Savaşı’nda aktif görev yaptığını, birçok kez yaralandığını ama dava arkadaşlarıyla beraber Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından toprak bütünlüğüne verdikleri önemi tüm dünyaya gösterdiklerini anlatan Hüseyinli, “Karabağ acı ve kötü bir savaştı. Kanımızıvali azeri (1) [640x480] vali azeri (2) [640x480] vali azeri (3) [640x480]n son damlasına kadar savaştık. Karabağ, sadece Azerbaycan’ın değil tüm Türk dünyasının sorunu. Türk dünyasının el ele vererek bize daha çok destek vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Atilla Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gülşen Behbud ise, Kayseri’de kendilerine gösterilen ilginin gerçek anlamda bir kardeş ilgisi olduğunu ve bu durumun kendilerini çok sevindirdiğini söyledi.

Behbud, Azerbaycan Milli Gazisi İbad Hüseyinli ile Türkiye’deki değişik bölgeleri ziyaret ederek Azerbaycan’ın nereden nereye geldiğini anlatmayı ve bu sayede bir bilinç oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Ziyarette, Kayseri Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Emel Demirezen ve bazı dernek yöneticileri ile Şair ve Yazar İmdat Avşar’da hazır bulundu.

Ziyaretin sonunda Vali Düzgün, konuklarına Kayseri’nin önemli simgelerinden Osmanlı döneminde yapılan tarihi Saat Kulesi’nin kristal maketini hediye ederken, Azeri konuklarda Vali Düzgün’e Azerbaycan’ın bağımsızlığını simgeleyen yıldızın bulunduğu bir plaket takdim ettiler.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın