Aşçılık kursunda yapılan yemekler, Kayseri zekâsıyla değerlendiriliyor

KAYMEK Aşçılık Kursu’na katılımları artırmak için “Kayseri Aklı” denilecek bir yöntemi hayata geçirdi.  Aşçılık dalında eğitim alan kursiyerlerin, uzman eğitmenler nezaretinde yaptıkları yemekler kurs civarındaki okulların müdür ve eğitim kadrolarına satılıyor. Hem kursiyerler hem de yemek derdinden kurtulan öğretmenler, bu uygulamadan son derece memnun.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (KAYMEK) bünyesinde verilen kurslar arasında Aşçılık, Türk Mutfağı ve Pasta-Tatlı gibi branşlar da bulunuyor. KAYMEK’in tamamen ücretsiz verdiği kurslara katılan kursiyerler, sadece kendi kullanacakları malzemeleri alıyorlar. Ancak gelir düzeyi düşük bölgelerdeki KAYMEK merkezlerinde kursiyerler, kendi kullanacakları malzemeleri bile temin etmekte zorlanabiliyor. Bu durum eğitim almak ve bir iş yerinde çalışmak isteyen düşük gelir grubundaki vatandaşların kurslara katılımını da engelliyor. Aşçılık sertifikası alanların kolayca iş bulduklarını fark eden KAYMEK yöneticileri bu soruna “Kayseri Zekası” denilecek bir çözüm üretti. Aşçılık kursunda uzman eğitmenler eşliğinde kursiyerlerce yapılan yemeklere çevredeki okullarda görev yapan öğretmenlerden müşteri bulan KAYMEK yöneticileri, üretilen yemekleri satarak kursiyerlerin malzeme masraflarını karşılamalarını sağladı. Bu uygulama kurslara katılımların artmasına da yol açtı.  Böylece, kursları tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika alan kursiyerler, rahatlıkla sanayi ve ticaret merkezlerinde kendilerine iş imkânı buldular.

TOKİ bölgesinde Celal Bayar Kız Teknik Meslek Lisesi ve Fatin Rüştü Zorlu İlköğretim Okulu öğretmenleri her gün KAYMEK tesislerinde zengin bir menü şeklinde sunulan öğle yemeği için sadece 5 TL ödüyorlar. Büyükşehir Eğitim Faaliyetleri (BEF) Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu TOKİ’deki KAYMEK’te öğretmenlerle birlikte yemek yiyerek verilen hizmeti yerinde değerlendirdi.

KAYMEK olarak 23 noktada ve 104 farklı branşta kurs hizmeti verdiklerini belirten Tuzcuoğlu, “Kursiyerlerimiz bu kurslardan faydalanmak istiyorlar; ama kurs malzemeleri bazı kursiyerlerimiz için masraflı olabiliyor. Bu masrafın karşılanması için kurs yetkililerimiz böyle bir uygulama düşündüler. Eğitim camiasının da bu anlamda yemek ihtiyacını karşılamış olduk. Aşçılık kursu için çok güzel bir mutfağımız var ve çok güzel yemekler yapılıyor. Hayatın her anında hayat boyu eğitime ihtiyaç olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda hizmet veriyoruz. KAYMEK’lerin gittiği yerlerde bir hareket ve bereket oluyor” diye konuştu.

Yemek hizmetinden faydalanan Celal Bayar Kız Teknik Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Özbek ise; KAYMEK’in hizmetinden dolayı çok memnun olduklarını belirterek, “Uygulamadan ötürü tüm ilgililere teşekkür ediyoruz. Bizi öğle yemeği sıkıntısından kurtardılar. Öğle yemeklerinde tost, kete, simit gibi yiyecekler yemek durumundaydık. KAYMEK’ten bize böyle bir teklif gelince seve seve kabul ettik. Bu hizmetten çok memnunuz” dedi.

Celal Bayar Kız Teknik Meslek Lisesi öğretmenlerinden Feride Daldaban da, KAYMEK sayesinde sıcak ev yemekleri yiyebildiklerini belirterek bu imkânı sağlayan herkese teşekkür etti.

Yaptıkları yemekleri satarak mutfak masraflarını çıkaran kursiyerler ise; açılan kurslardan dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ederek, bu kurslar sayesinde özgüvenlerini kazandıklarını ve kendilerini geliştirme şansı yakaladıklarını söylediler.kaymek yemek (3) [640x480] kaymek yemek (1) [640x480] kaymek yemek (2) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın