Ali İsmail Korkmaz’ın İlk Davası Kayseri’de Başladı

Eskişehir‘de geçen yıl 2 Haziran’da Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili açılan davanın görülmesine Kayseri‘de yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Adliye dışında farklı illerden gelen gruplar toplanma alanına girerken polisle kısa süreli arbede yaşandı.

Şehir merkezindeki eski adliye binasında duruşmanın başladığı saatlerde yaklaşık 3 bin kişilik grupta adliye dışında toplandı. Farklı illerden gelen gruplar, polisin adliye binasına 300 metre uzaklıkta belirlenen toplanma merkezine geldiler. İlk grup alana girişte oluşturulan arama noktalarından direk geçmek istedi. Otobüslerde arandıklarını dile getiren kalabalık tekrar aranmak istemedi ve kapılardan direk giriş yaptı. Kısa süreli tartışma yaşandı ve polis arama yapmadı. Daha sonra İstanbul ilinden gelen bir grup arama noktasından direk geçmek istedi. Arandıklarını ifade eden grup yeniden aranmalarının doğru olmadığını söylediler. Kalabalık aynı anda arama kapılarına yüklenince polisle kısa süreli arbede yaşandı. Daha sonra meydana girdi ve olay kısa sürede yatıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen helikopter ise havadan takip yaptı.

Duruşmayı izlemek için gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve milletvekili İlhan Cihaner kalabalığı selamladı. Daha sonra duruşma için adliye binasına giriş yaptı. Üç grup halinde gelen kalabalık, ellerinde siyasi parti, sivil toplum kuruluşları bayraklarıyla arama noktasından geçmek istedi. Daha önce arandıklarını dile getiren grup, polisin buradaki aramasına itiraz etti. Arama yapılmaması isteyen kalabalık, zorlayarak kapılardan geçti. Polis müdahale etmedi. Alanda toplanan kalabalık Ali İsmail Korkmaz için sloganlar attı. Bu saatlerde duruşma başladı. Duruşmaya Ali İsmail Korkmaz’ın yakınları katıldı.

Polis grubun ve adliye etrafında yaklaşık 2 bin kişiyle görev aldı. Ara sokakta ise panzer ve tomaları hazır tuttu. Polisin takviye olarak beklettiği çevik kuvvette yine adliye binası yakınında bekletildi. Polis helikopteri ise grubun adliye binası önüne gelmesiyle birlikte havadan takip yapmaya başladı.

Kayseri Adliyesi önünde TOMA’lar ve binlerce polis nöbette, kent dışından gelen otobüsler ise durduruldu, içindekiler tek tek arandı. Bir otobüsün üzerine aranmayı önlemek için esprili bir dille ”İHH ve MİT’e aittir” diye yazıldığı görüldü.

GÖSTERİ YASAK, GİRİŞ VE ÇIKIŞLARDA ARAMA NOKTALARI

Kentte her türlü gösteri valilik tarafından yasaklandı. Yaklaşık 2 bin polis memuru, 2 TOMA ve bir polis helikopterinin görev yapacağı duruşma öncesi, şehrin giriş ve çıkışlarına arama noktaları kuruldu. Davada 1’i polis olmak üzere 5’i tutuklu 8 kişi kasten adam öldürmek ve bu suçu kolaylaştırmaktan 10 yıl ile ömür boyu hapis arasında ceza istemiyle yargılanacak.

Kalabalık sık sık ‘Ali İsmail Korkmaz onurumuzdur’, ‘Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür’ , ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Hükümet istifa’, ‘Ali İsmail burada, Bilal nerede’ şeklinde slogan attı. Eskişehir‘in yanı sıra, İstanbul, Ankara, Bursa ve Mersin‘den de otobüsler Kayseri‘ye hareket etti.

Eskişehir’de geçen yıl 2 Haziran’da Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Ali Ismail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili açılan dava, Kayseri Adliyesi’nde görülmeye başlandı.
Adliyeye polisin elindeki listelerde isimleri yazanlar alınıyor.

Öte yandan Kayseri Valisi Orhan Düzgün, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından konuyla ilgili yapığı açıklamada,19 yaşında hayatını kaybeden Ali İsmail’in milletin evladı olduğunu belirtti. Düzgün, “Hayatını kaybetmesine sebep olanların ilimizde yapılacak olan duruşması için alınan tedbirler, yargılamanın adil bir şekilde ve etki altında kalmadan yapılması ve adaletin yerini bulması içindir” ifadelerini kullandı.

Güvenliği 500’ü il dışından olmak üzere 2 bin 30 polis, 3 TOMA, 1 panzer ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir helikopter sağlıyor.

Eskişehir‘de 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Korkmaz’ın darbedilmesi olayına karıştığı iddia edilen 8 sanıktan 5’i tutuklanmış, 3’ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Kasım 2013’te görülmeye başlanması planlanan davanın ilk duruşması, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı rapor doğrultusunda güvenlik gerekçesiyle 3 Şubat’ta Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi kararlaştırılmıştı.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın