Ana Sayfa / Haberler / Sağlık / AIDS hastalığının olmadığı bir Dünya

AIDS hastalığının olmadığı bir Dünya

Sivas Sağlık İl Müdürü Uzm.Dr. F. Şelçuk Mogolkoç Dünya AİDS Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak “AIDS hastalığının olmadığı bir dünya” için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

AIDS, korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörler, damar içi madde kullanımı, kan transfüzyonu gibi yollarla ve gebelik, ya da doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilen bir hastalıktır. Geçiş yolları nedeni ile HIV enfeksiyonu, erişkinlerin yanı sıra, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir.

Önlenebilir bir hastalık olan HIV/AIDS ile mücadelenin en etkili yolu, korunma önlemlerini uygulamaktır. Tek eşliliğin yanı sıra, cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır.

Hastalığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile ölümler azalmakta ve kişiler yaşantılarına devam edebilmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi ile bulaşıcılık azalmakta,  gebelik sırasında uygulanan tedavi ile birlikte anneden hastalık bulaşması engellenmektedir.

Hastalıktan korunmak için henüz aşı bulunmamaktadır.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS 2017 yılı raporuna göre; dünyada 2016 yılı içinde yaklaşık 1,8 milyon kişinin HIV’e yakalandığı, 36,7 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 1 milyon kişinin AIDS nedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir.

Ülkemizde de farkındalığın ve test imkânlarının artmış olması ile birlikte, tanı alan vaka sayısında göreceli bir artış olmasına rağmen, Türkiye HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilmektedir.

Bakanlığımız; akademik çevreler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği içinde hastalığın azaltılması hatta ortadan kaldırılması “AIDS hastalığının olmadığı bir dünya ”için çalışmalarını sürdürmektedir. Bakanlığımız;

HIV/AIDS konusunda toplumsal duyarlılığın artırılması,

  • Halkımızın HIV/AIDS hastalığının bulaşma yolları ve sağlıklı cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi,
  • Kişilerin toplumda ayrımcılık ve damgalanmaya uğramalarının azaltması hatta ortadan kaldırılması,
  • Şüpheli teması olan kişilerin HIV/AIDS hastalığı, bulaşma, korunma yolları konusunda bilgilendirilmesi ve doğru yönlendirilmeleri için,

Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezlerinde ücretsiz danışmanlık ve test hizmetlerini sürdürmektedir.

Göz Atabilirsiniz.

Ölü bebeklere, adli ve idari soruşturma…

Kayseri’de özel bir hastanede iki ayrı ailenin ölü bebeklerinin karışması ve birinin defnedilmesi olayından sonra …