AGÜ kontenjana göre tercihte 1.nci oldu!

agü kontenjan (1) [640x480] agü kontenjan (2) [640x480] agü kontenjan (3) [640x480]Bu eğitim-öğretim döneminde kapılarını ilk kez öğrencilerine açan Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), ÖSYM’nin 16 Ocak 2014 tarihinde yayınladığı “2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Adayların Yükseköğretim Programlarına İlişkin Tercihleri” isimli raporuna göre; kontenjan sayılarına oranla Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversitesi oldu.

Rapordaki veriler baz alındığında, Türkiye’de 2013 yılında tercih yapan öğrencilerden 21.534’ünün AGÜ’yü tercih ettiği belirlendi. Raporda, toplam 3 fakülte, 6 bölüm ve 121 öğrencilik kontenjana sahip olan AGU’yü tercih eden bu öğrencilerin 3.046’sının ise AGÜ’ye birinci tercihinde yer verdiği görülüyor.

Bu verilerden elde edilen sonuca göre, AGÜ’nün sahip olduğu her bir öğrenci kontenjanına 178 öğrencinin başvuru yaptığı anlaşılıyor. Bu rakamla AGÜ, Türkiye’nin kontenjana göre en çok tercih edilen üniversitesi ünvanına sahip oldu. Elde edilen başarıdan son derece mutlu olduklarını ve gurur duyduklarını belirten Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu konu ile ilgili şunları söyledi: “Bu sonuç, 2013 yılında ilk kez öğrenci almamıza rağmen gerek yurt içi ve yurt dışından aramıza katılan akademisyen kadromuz gerek öğrenciyi merkezine alan eğitim modelimiz, teknolojik alt yapımız, kampüs  ve burs olanaklarımızın yanı sıra sosyal faaliyetlerimiz ile çok kısa sürede ciddi bir başarı elde ettiğimizin önemli bir kanıtıdır. Öyle anlaşılıyor ki AGÜ olarak iletmek istediğimiz mesajları en doğru şekilde öğrencilerimize ve ailelerine ulaştırmışız. Bu başarıda emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

AGÜ, Lisans Yerleştirme Sınavı 2013 (LYS) sonuçlarına göre de; Türkiye’de ilk 20 bine giren 121 öğrenci ile Türkiye’nin en çok tercih edilen 5. devlet üniversitesi olmuştu.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın