AGÜ-Arçelik Üniversite-Sanayi İşbirliği Çalışmaları

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarında somut adımlar atıyor. Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde faaliyet gösteren Arçelik A.Ş. ile üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarına başladı.

Bu çerçevede AGÜ’ye gelen Arçelik Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) ekibi, Sümer Kampüsü Gençlik Alanı’nda akademisyenlerle bir araya gelerek, Ar-Ge ve üniversite işbirliği çalışmaları ile ilgili görüş alış verişinde bulundu.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, AGÜ olarak üniversitelerin 3  temel fonksiyonu olan eğitim ve araştırmayı, toplumsal boyutla birleştiren üniversite olmak istediklerini yineledi.

“Üniversite sanayi iş birliği bizim için çok önemli” diyen Rektör Sabuncuoğlu,  Arçelik Ar-Ge ekibine, AGÜ’nün vizyon ve misyonu anlattı.

Sabuncuoğlu, üniversite olarak temel misyonlarının üniversite sanayi işbirliğini sağlamak ve dünya vatandaşı yetiştirmek olduğunu vurguladı.

AGÜ’nün misyonunda yer alan eğitim, araştırma ve toplumsal fayda üçgenini kurmak için  Ar-Ge’nin çok önemli olduğunu belirten Sabuncuoğlu, Ar-Ge altyapısı çok güçlü olan bir şirketle yapacakları işbirliğinin, ülkeye büyük kazanç sağlayacağını ifade etti.

Toplantıya katılan Arçelik Ar-Ge  Direktörü Cem Kural, Mekanik Teknolojiler Yöneticisi Faruk Bayraktar,  Malzeme Teknolojiler Yöneticisi  Mustafa Sezer ve Sistem Geliştirme Uzmanı  Evrim Özgül de Arçelik’in Ar-Ge ve üniversite sanayi işbirliğine verdikleri önemi dile getirdi.

Arçelik’teki Ar-Ge çalışmalarını yaptığı sunumla anlatan Ar-Ge  Direktörü Cem Kural,  Ar-Ge çalışmalarının,  Arçelik’in strateji ve büyüme hedeflerine paralel olarak şekillenmekte olduğunu söyledi.

İşbirliklerine büyük önem verdiklerini belirten Kural, bilginin öncelikle teknolojiye ve oradan ürüne dönüşmesinin, rekabetin katı olduğu bir ortamda çok değerli olduğunu kaydetti.

Toplantıda Arçelik Ar-Ge Malzeme Teknolojiler Yöneticisi Mustafa Sezer de “Sanayileşme ve Arçelik” konulu sunum yaparak, Ar-Ge çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Sunumun ardından AGÜ akademisyenleri ve Arçelik Ar-Ge ekibi Ar-Ge çalışmaları ve AGÜ-Arçelik işbirliği konusunda istişare etti.

 

Bir cevap yazın