Ana Sayfa / 30 HANELİ KÖYE 2000 KİŞİLİK ŞÖLEN

30 HANELİ KÖYE 2000 KİŞİLİK ŞÖLEN

Nevşehir’in Gülşehir ilçesi Alemli köyü 5.nci geleneksel tanıtım ve kültür şenliği gerçekleştirildi.

Geçmişte  bölgenin en  büyük köylerinden biri olan Alemli büyük göçler sonunda bugün 30 haneli ,1 öğrencili köye dönüştü. Ankara , İstanbul ,Almanya’ya göç eden köylüler şimdi Alemli’nin ismini yaşatmak, birlik beraberliği korumak için beş yıl  önce bir köy derneği kurdu. Bu dernek  aracılığı ile beş yıldır birleşerek köylerinde tanıtım ve kültürel şenliği adında  geleneksel şenlik yapıyorlar. Şenliğe Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ve Avrupa  da yaşayan Alemliler katılıyor. Dernek bu yılbaşında kurulan Nevşehir Dernekler Federasyonuna bünyesine de katıldı.

Festivale Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Eren, dernek üyelerin yanı sıra  Gülşehir Kaymakamı Abdullah Özadalı , İl Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel , İl SGK Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, Jakem Komutanı Yarbay Halil Altuntaş’ın yanı sıra çeşitli parti ve dernek mensupları ve vatandaşlar  ilgi gösterdi. Şenlikte   köyün

Ankara, İstanbul, Almanya dernek başkanları yaptıkları konuşmalarda birlik beraberlik mesajları verirken, köydeki geleneklerin yaşatılması için bu tip etkinliklere ağırlık verilmesini önerdiler. Köyün ileri gelenlerinden 85 yaşındaki Zeynep Yıldırım ‘Atatürk’ nev  alemli (2) [640x480] nev  alemli (3) [640x480] nev  alemli (4) [640x480] nev  alemli (5) [640x480] nev  alemli (6) [640x480] nev  alemli (7) [640x480] nev  alemli (8) [640x480] nev  alemli (1) [640x480]adına yazdığı iki şiirini okudu. Bu şiirler büyük alkış  aldı.

Daha sonra Nevşehir Belediyesi Mehteran takımı gösterisi yapıldı. Köylülerin hazırladığı Deve Oyunu büyük ilgi gördü. Yenen yemekten sonra kutlama sona erdi.

Göz Atabilirsiniz.

Mostar’da Kayseri rüzgarı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KAYMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları uluslararası alanda hizmet …

Bir cevap yazın