Ana Sayfa / Haberler / 160 ton peynir imha edildi

160 ton peynir imha edildi

Kayseri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bayram öncesi yapılan denetimlerde, peynir kokusu geldiği şeklindeki ihbar ve şikayet ile Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir inşaatta arama yaptı. İnşaatta onaysız yaklaşık 160 ton peynir ele geçirildi.
İl ve Melikgazi ilçe müdürlüklerinin gıda denetçileri tarafından kolluk güçlerinin eşliğinde inşaata baskın yapıldı. Buradaki 4 adet soğuk hava deposunda yaklaşık 160 ton olduğu tahmin edilen peynir tespit edildi. Peynirlerin, müstakil soğuk deposunda ‘muhafaza şartları ve sıcaklık kontrolü’ yönünden onay alınmadan depolandığı tespit edildi.
Çevredeki iş yeri yetkililerinin, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne verdiği dilekçeyle yapılan denetimde etiketsiz ve kokuşmuş 19 ton peynir ile etiketsiz 6 ton yağ Oymaağaç şehir çöplüğünde ezilerek ve gömülerek imha edildi. 16 ton hellim peynirinden mikrobiyolojik ve 84 ton telemeden bitkisel yağ analizi için numune alınarak, Kayseri Gıda Kontrol Laboratuvarı’na gönderildi.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce yapılan yazılı açıklamada, “Etiketsiz olarak piyasaya sürülen gıda ürünleri, halk sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için vatandaşlarımızın etiketsiz ürünlere talep göstermemeleri ve bu tarz ürünlerin görüldüğü yerde Alo Gıda 174 Gıda Hattı vasıtasıyla İl Müdürlüğümüze ihbarda bulunmaları gerekmektedir.” denildi.

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Tabip Odasından Başkan Çelik’in Önerisine Destek

Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per, ” Şehir hastanesine taşınan Kayseri …