12. Başakpınar Çalıçukur Yayla Şenliği Kutlandı

Talas Belediyesi’nce bu yıl 12’incisi düzenlenen Başakpınar Çalıçukur Yayla Şenliği’nde vatandaşlar bir araya geldi ve söylenen türkülere eşlik etti. Şenlikte konuşan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Başakpınarlılara birçok konuda müjde verdi.

Şenliğe Başkan Rifat Yıldırım’ın yanı sıra, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Kasım Ergül, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve Başakpınarlılar katıldı.

Şenlik için bazı vatandaşlar bir gün öncesinden gelip çadır kurarken, bazılara da çadırlarını kurmaya çalıştı. Şenlikle, vatandaşların yılda bir kez birbirlerini görüp hasret giderdiğini belirten mahalleliler, “Civar yerleşim yerlerinden de coşkuya katılanlar oldu” dedi.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, kültürün yaşatılmasında şenliklerin öneminin büyük olduğunu belirterek, “Birlik ve beraberlik içinde olunduğu sürece aşılamayacak sorun olmayacak” şeklinde konuştu.

Başakpınar için TOKİ ile görüşmeler yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, yakın zamanda yapılacak konutlar için kuraların çekileceğini ifade etti. Başakpınar’da imar planının devam ettiğini dile getiren Yıldırım, “Konu şimdi Büyükşehir Belediyesi’nde. İnşallah kısa sürede çalışmalar başlayacak. Öte yandan Başakpınar’a lise yapımı için arsa tespit edildi, şimdi sıra yapımla ilgili gayrette. Başakpınar’a bir müjde daha verecek olursak, asfalt plentimizi de buraya taşıyoruz. Asfalt plentini doğalgazla çalıştırmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte 5 kilometre uzaktaki doğalgazı birkaç ay içerisinde Başakpınar’a getirmiş olacağız. Bütün gayretimiz mahallelerimizin gelişmesi ve güzelleşmesi için” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Yıldırım, alandakilere geleneksel etli pilav ve ayran ikramında bulundu. Türkiye çapında derece elde eden Başakpınar İlköğretim Okulu öğrencileri de halk oyunlarını sergiledi. Mahalle halkı ise yöresel halk oyunlarını oynayarak stres attı

Bir yanıt yazın