10 ADIMI ATIN, ŞEFFAF CUMHURBAŞKANI OLUN!

1 [640x480]Seçtiğimiz Cumhurbaşkanı adayının bağışlarını ve yardımlarını kimlerden topladığını ve nasıl harcadığını bilmek istiyoruz. Böylece, Cumhurbaşkanı göreve geldiğinde kampanyasına bağış yapan nüfuz sahibi kişilerin çıkarlarına göre mi yoksa halkın ihtiyaçlarına göre mi karar verdiğini izleme imkanımız olacak.

Denge ve Denetleme Ağı, Cumhurbaşkanı adaylarının mali şeffaflığı sağlayabilmeleri için aşağıdaki 10 adımı kampanyalarında gönüllü olarak uygulamaya çağırıyor. Ancak bu şekilde seçim yarışı adil, eşit ve hesap verebilir olacaktır!

Aldığınız nakdi bağışları ve yardımları ve kampanya harcamalarınızı kamuoyu ile paylaşmak için bir internet sitesi oluşturun.

Bağışçılarınızın kimler olduğunu, mesleki statülerini, nerede çalıştıklarını ve yaptıkları bağış miktarlarını açık bir şekilde, günlük olarak internet sitenizde paylaşın.

Mal bildiriminizi, internet sitenizde paylaşın.

Mal bildiriminde bulunurken varsa, yurt içi, yurt dışı mallarınızı, hisse senetlerinizi ve ticari ortaklıklarınızı da internet sitenizde paylaşın.

Toplanan bağışları ve kampanya için yapılan harcamaları tablolar halinde günlük olarak internet sitenizde kamuoyuyla paylaşın.

Seçim hesapları ile harcamalarınıza ilişkin bilgi ve belgeleri yetkili kişiler veya avukatlar aracılığıyla kayda alın.

Seçim kampanyanız için kendi kişisel kaynaklarınızı kullanacaksanız, oluşturduğunuz bütçenin nerede, ne kadar ve nasıl kullanıldığına dair tutulan kayıtları kamuoyu ile internet sitenizde paylaşın.

Siyasi partilerin sizin için yaptığı her toplantıyı ve bu toplantıların maliyetlerini  düzenli olarak internet sitenizde kamuoyu ile paylaşın. Merkezi ve yerel idarelerin mali kaynaklarını kampanyalarınızda kullanmayın.

Seçim kampanyasının harcamalarının tek bir hesaptan yapılmasını sağlayarak kayıt dışılığı önleyin.

İnternet siteniz vatandaşların soru sorabileceği ve bilgi talep edebilecekleri bir formatta olsun. Sorulara ve bilgi taleplerine 48 saat içinde cevap verin, bunları  internet sitenizde yayınlayın.

Denge ve Denetleme Ağı, Türkiye’de katılımcı ve çoğulcu demokrasinin güçlenmesi için mücadele eden bir hareketiz. Ağımız, daha güçlü bir demokrasi hedefiyle çalışmak isteyen vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulmuştur. Hepimiz farklı yaklaşımlara sahibiz, farklı siyasi partileri destekliyoruz ancak çalışmalarımızda daima demokrasinin tarafındayız.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …